Liaudiškos priemonės nuo amarų: kaip sunaikinti amarus

Daržininkystė teikia džiaugsmą, auginant augalus nuo sėklyčių iki žydėjimo, tačiau tokių kenkėjų kaip amarai keliamos problemos gali sugadinti visą smagumą. Amarai yra dažnas sodo kenkėjas, kuris greitai gali pakenkti ar net sunaikinti jūsų augalus, jei jų nekontroliuosite. Tačiau nesijaudinkite; amarų kontrolė yra lengvesnė, nei galvojate. Su keliais paprastais metodais ir liaudiškos priemonės nuo amarų padės atbaidyti šiuos kenkėjus ir užtikrinti sveiką bei klestintį sodą.

Supratimas apie amarus ir jų poveikį jūsų sodui

Amarai – tai maži, minkšto kūno vabzdžiai, kurie maitinasi augalų sula, dėl ko pažeidžiami lapai, stiebai ir žiedai. Jie dažniausiai randami ant rožių, daržovių ir vaismedžių ir greitai dauginasi šiltomis, drėgnomis sąlygomis. Amarų yra daugiau nei 4 000 rūšių, kiekvienas su savo unikaliomis savybėmis ir mitybos įpročiais. Nors, kai kurios rūšys yra kenksmingesnės nei kitos, visos jos gali pakenkti jūsų augalams, todėl rekomenduojamos žemiau pateiktos – liaudiškos priemonės nuo amarų.

Amarų infestacijos požymiai

Pirmas žingsnis kontroliuojant amarus yra infestacijos požymių atpažinimas. Amarai yra maži ir dažnai sunkiai pastebimi, tačiau yra keletas ženklų, rodančių jų buvimą:

  • Amarų grupės: Amarai dažniausiai maitinasi didelėmis grupėmis, todėl ieškokite mažų, minkštakūnių vabzdžių spiečių, ypač po lapais, ant stiebų, šalia pumpurų ir žiedų.
  • Lipnūs, blizgantys lapai: Amarai išskiria saldų, lipnų skystį, vadinamo medaus rasa, kuris gali padengti lapus ir pritraukti kitus kenkėjus, pvz., skruzdėles.
  • Augalų pažeidimai: Amarai gali sukelti lapų pageltimą arba raukšlėjimąsi, augimo sulėtėjimą ir derliaus sumažėjimą.

Liaudiškos priemonės nuo amarų

Kaip sunaikinti amarus? – amarai greitai dauginasi, todėl kovą su jais reikia pradėti nedelsiant, vos juos pastebėjus. Štai keletas natūralių metodų:

1. Stipri vandens srovė

Vienas iš paprasčiausių ir veiksmingiausių būdų atsikratyti amarų sode yra stiprus vandens srovės naudojimas. Tiesiog nuplaukite augalus žarna, ypač dėmesį skirdami lapų apatinėms pusėms, kur amarai dažniausiai susibūrija. Kartokite šį procesą kas kelias dienas, kol amarų populiacija bus kontroliuojama.

- NAUDOJIMAS - 

Nukreipkite žarnos vandenį tiesiai į augalų lapų apatines puses, kur dažniausiai susiburia amarai. Procedūrą kartokite kas kelias dienas, kol pastebėsite, kad amarų sumažėjo.

2. Rankinis amarų ir jų kiaušinių šalinimas

Amarai juda lėtai, todėl juos lengva nuiimti rankomis. Galite nešioti gumines pirštines ir nuvalyti juos į muilo vandenį pilną kibirą. Jei lapai stipriai užkrėsti, gali būti geriau juos tiesiog nupjauti.

- NAUDOJIMAS - 

Dėvėkite gumines pirštines ir švelniai nuvalykite amarus į muilo vandenį pilną kibirą. Jei reikia, pažeistus lapus nupjaukite, kad užkirstumėte kelią tolesnei infestacijai.

3. Dilgėlių nuoviras

Dilgėlių nuoviras yra veiksminga priemonė kovojant su amarais. Norėdami pasigaminti nuovirą, 100–200 gramų šviežių dilgėlių lapų užpilkite litru vandens ir palikite mirkti dvi dienas. Tiesiogiai purškite ant augalų, siekiant atsikratyti erzinančių kenkėjų. Svarbu: nepalikite ekstrakto per ilgai, kad nesukeltų fermentacijos ir nepavirstų dilgėlių mėšlu.

- NAUDOJIMAS - 

Užvirinkite šviežių dilgėlių lapus vandenyje, leiskite jiems išmirkti dvi dienas, tada nuovirą perkoškite ir purškite tiesiai ant augalų. Venkite ilgai laikyti, kad išvengtumėte fermentacijos.

4. Namų gamybos muilo tirpalai

muilo tirpalas nuo amarų
muilo tirpalas nuo amarų

Kitas natūralus būdas atsikratyti amarų sode yra muilo tirpalo naudojimas. Į purškimo butelį įpilkite keletą lašų gryno muilo, užpilkite vandeniu ir gerai suplakite. Tai veikia kaip vienos geriausios liaudiškos priemonės nuo amarų.

- NAUDOJIMAS - 

Į purškimo butelį įpilkite muilo ir vandens mišinio, gerai suplakite ir purškite ant augalų, ypač ten, kur matote amarų kaupimąsi.

5. Čiobrelių nuoviras

Čiobrelių nuoviras gali būti naudojamas kaip liaudiškos priemonės nuo amarų siekiant skatinti augalų žydėjimą rudenį. Norint paruošti nuovirą, 500 gramų šviežio arba 30 gramų džiovinto čiobrelio užmerkite dešimtyje litrų vandens 24 valandoms, paskui nuovirą atskieskite 20 litrų vandens ir purkškite ant sergančių augalų.

- NAUDOJIMAS - 

Užpilkite čiobrelio lapus verdančiu vandeniu, leiskite pastovėti, perkoškite ir atskieskite vandeniu. Šiuo nuoviru purškite augalus, ypač tuos, kurie yra linkę į amarų atakas.

6. Pelyno arbata

Pelynas (Artemisia absinthium) pasižymi stipriu, aštriu aromatu dėl eterinių aliejų. Pelyno arbata naudinga ne tik prieš amarus, bet ir prieš įvairius čiulpiančius ir graužiančius kenkėjus. Norint pagaminti arbatą, 100 gramų šviežių arba 10 gramų džiovintų pelyno lapų užpilkite litru verdančio vandens, paskui perkoškite per smulkų sietelį po 24 valandų. Pavasarį ir vasarą prieš amarus galite naudoti neskiedžiamą arbatą.

- NAUDOJIMAS - 

Pelyno lapus užpilkite verdančiu vandeniu, palikite parai, perkoškite ir naudokite gautą arbatą purškiant tiesiai ant augalų.

7. Česnako purškalas

Česnako purškalas yra natūrali ir veiksminga priemonė prieš amarus sode. Česnakas yra natūralus fungicidas, turintis sieros, kuri yra toksiška amarams. Liaudiškos priemonės nuo amarų, tokios kaip – česnakas: yra puikūs natūralus priešnodžiai amarams.

- NAUDOJIMAS - 

Užvirinkite česnaką verdančiame vandenyje, leiskite mišiniui atvėsti, perkoškite ir purškite augalus. Česnako stiprus kvapas yra atgrasus amarams.

8. Naudokite natūralius plėšrūnus

Vienas iš veiksmingiausių būdų kontroliuoti amarus sode yra įvesti naudingus vabzdžius, kurie medžioja amarus, pvz., boružėles, žirgelines ir parazitines vapsvas.

- NAUDOJIMAS - 

Į savo sodą įsileiskite naudingus vabzdžius, tokie kaip boružėles ir žirgelines, kurie maitinasi amarais. Jie natūraliai sumažins amarų populiaciją.

9. Svogūnų ir česnakų arbata

Svogūnai ir česnakai yra tikri universalieji pagalbininkai! Populiarūs prieskoniai padeda daugeliui namų augalų, kai jie užsikrėtę kenkėjais. Efektyvi ir natūrali gydymo priemonė nuo amarų gali būti pagaminta iš 40 gramų susmulkintų svogūnų arba česnako skiltelių, kuriuos užvirinkite penkiuose litruose verdančio vandens. Leiskite mišiniui atvėsti bent tris valandas, paskui nukoškite. Purkškite augalus su neskiedžiama arbata kas dešimt dienų. Beje, šis mišinys taip pat padeda prieš įvairias grybelines ligas ir puikiai veikia kaip liaudiškos priemonės nuo amarų.

- NAUDOJIMAS - 

Svogūnų ir česnakų mišinį užvirinkite, leiskite atvėsti, perkoškite ir kas dešimt dienų purškite augalus, siekiant apsaugoti juos nuo amarų.

10. Draugiškų augalų sodinimas

Draugiškas sodinimas yra augalų sodinimo praktika, kuri pagerina sodo sveikatą ir produktyvumą bei atbaido kenkėjus, įskaitant amarus. draugiškas sodinimas ir liaudiškos priemonės nuo amarų padės natūraliai apsaugoti sodą.

- NAUDOJIMAS - 

Sodinkite augalus, kurie natūraliai atgraso kenkėjus, pavyzdžiui, mėtas, čiobrelis, ir kitus, kurie padeda kurti sveikesnę augalų aplinką ir mažina amarų atsiradimo riziką.

Prevencija

Prevencija nuo amarų
Prevencija nuo amarų

Kai amarų infestacija bus kontroliuojama, svarbu imtis priemonių, kad jie negrįžtų. Vienas geriausių būdų yra išlaikyti tvarkingą sodą ir reguliariai tikrinti augalus.

Sėkmingai kontroliuodami amarus galite sukurti sveiką ir klestintį sodą. Taigi užsidėkite sodininko pirštines, pasiimkite įrankius ir atsikratykite amarų!


Išvada

Daržininkystė gali teikti didelį džiaugsmą, stebint, kaip iš mažų sėklų išauga žydintys augalai, tačiau amarai gali tapti dideliu iššūkiu, greitai ardydami augalų sveikatą ir netgi grasindami juos sunaikinti. Tačiau nereikia nusiminti, nes amarų kontrolė yra įmanoma su tinkama priežiūra ir liaudiškos priemonės nuo amarų, kurios yra saugios tiek jūsų sodui, tiek aplinkai.

Susiję straipsniai

Palikti atsiliepimą

įrašykite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

- Reklama -

Naujausi straipsniai