Mes paklausėme didžiųjų mąstytojų: Ar yra gyvenimas po mirties? Štai ką jie pasakė.

Šaltinis: Big Think

Mirtis yra neišvengiama. Nepriklauso nuo to, kiek esate galingi, kaip stipriai meldžiatės ar kokia pažangi yra nanotechnologija, vis tiek mirsite. Didžioji dalis žmonių mato artėjančią mirtį. Mes turime daug laiko apie tai galvoti. Tačiau mirtis išlieka didžiulė paslaptis – tai uždanga, už kurios niekas negali pažvelgti.

Atsižvelgiant į tai, kaip baugina ir kokia nežinoma yra mirtis, nenuostabu, kad mes daug apie tai kalbame. Nėra per daug juokinga manyti, kad beveik visos pasaulio religijos iš dalies yra atsakas į mirtį. Daugelis mūsų filosofijų taip pat yra. 2020 m. “Big Think” ėmė interviu iš kai kurių žymių akademikų. Jie atsakė į klausimą „Kas vyksta po mūsų mirties?“. Štai ką jie pasakė:

Egzistencinė nežinomybė

dirbtinis intelektas ir zmogaus gyvenimas

Bertrand Russell, ateistas, kartą buvo paklaustas, ką jis pasakytų, jei, miręs, susitiktų su Dievu. Russell atsakė: „Pone, kodėl nedavėte man geresnių įrodymų?“ Jei žiūrite į religiją mokslininko požiūriu, nėra daug ką pasakyti. Nėra jokių įrodymų. Mes neturime nei patikrintų liudijimų, nei paneigiamų teiginių. Kai esate visiškai fiziniame plane, apie metafizinį negalite daug pasakyti. Kaip sako Sam Harris: „Aš nežinau, kas vyksta po to, kai fizinis smegenų organas miršta… Manau, niekas nežino.“

Vienintelis faktas, kurį žinome, yra tai, kad mirsime. Ir būtent šis faktas Bill Nye yra labai svarbus. Nes mes nežinome, kas vyksta po mirties, ir nes susiduriame su galimybe, kad tai gali būti niekas, mes kreipiamės į gyvenimą su tam tikra gyvybine energija. Mirties artėjimas suteikia impulsą mūsų mirtingam egzistavimui. Kaip sako Nye, „Tai verčia mus eiti. Ir tai verčia stengtis pasiekti kažką… Visi [mūsų sprendimai] yra grindžiami ribota gyvenimo trukme, kurią turime.“

Laikas kaip peizažas

kas bus po mirties

Astronomė Michelle Thaller naudoja Einšteiną, kad pateiktų scenarijų, kuris laukia Christopherio Nolano. Pagal Thaller, jūs jau esate miręs. Bent jau jūs esate miręs iš tam tikro požiūrio taško. Kaip ji sako: „Einšteinas tikėjo, kad jūs, dabar, buvote miręs trilijonus metų; kad dar negimėte; kad viskas, kas nutiko jums, jei galėtumėte gauti teisingą visatos perspektyvą, galėtumėte matyti iš karto.“

Gyvenimas nėra biologija

kas musu laukia po mirties

Trečiojoje kategorijoje yra arba technologinis optimizmas, arba technologinė distopija, priklausomai nuo jūsų nuostatų. Ši idėja gali skambėti kaip mokslo fantastika: įsivaizduokite, kad įkeliate save į amžinąjį debesį (ir tikėkites, kad nelaimingas praktikantas atsitiktinai neišjungtų maitinimo šaltinio).

Teorinis fizikas Michio Kaku mano, kad artimoje ateityje „viskas, kas žinoma apie jus, gali būti skaitmenizuota“. Jūsų atsiminimai, jūsų asmenybė, jūsų ypatumai ir visa jūsų neuronų tinklo sistema gali būti įkelti arba išsaugoti kur nors amžinai. Jūsų kūnas senės, jūsų organai nustos veikti, ir jūsų kūnas sugrius. Tačiau šiame naujame skaitmeniniame amžinybėje galite kalbėtis su savo palikuonimis. Galite gyventi skaitmeniškai.

Yra daug problemų su šiuo požiūriu. Yra tiek pat nežinomųjų kaip ir mirtis pati savaime. Mes vis dar nežinome, kas yra sąmonė, o juo labiau – ar galime ją atkurti. Be to, kaip žinojo prancūzų filosofas Merleau-Ponty, mūsų kūnai nėra mėsos įrankiai, kuriuos galima atsisakyti pagal norą. Mūsų egzistavimas yra įkūnijimas. Mūsų visa būtis egzistuoja tik fiziškame kūne. Sunku įsivaizduoti, kaip atrodytų Kaku amžinybė.


Išvada

Gyvenimas po mirties yra amžinas klausimas, kurį žmonės visame pasaulyje kelia nuo seniausių laikų. Nors mokslininkai ir filosofai teikia įvairias teorijas ir paaiškinimus, tikra atsakymo nėra. Galbūt tai yra vienas iš tų dalykų, kuriuos turime patys išsiaiškinti arba tiesiog priimti kaip vieną iš gyvenimo paslapčių.

Šaltinis: Big Think

SourceBig Think

Susiję straipsniai

Palikti atsiliepimą

įrašykite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

- Reklama -

Naujausi straipsniai