Populiariausios lietuviškos patarlės: gyvenimo išmintis per amžius

Lietuvių patarlės yra gilios ir prasmingos, dažnai perduodant tradicines vertybes, gyvenimo išmintį ir socialines normas. Štai keletas populiariausiu ir dažnai naudojamų lietuviškų patarlių:

Populiariausios lietuviškos patarlės

 1. “Ką pasėsi, tą ir pjausi.” – Tai reiškia, kad mūsų veiksmai turi pasekmes, ir mes atsakome už tai, ką darome.
 2. “Ne viskas auksas, kas auksu žiba.” – Ši patarlė primena, kad ne viskas, kas atrodo vertinga iš pirmo žvilgsnio, iš tikrųjų yra vertinga.
 3. “Darbas nemokės, bet pamokys.” – Tai akcentuoja darbo ir patirties svarbą, net jei iš karto to darbo atlikimas neatneša materialinės naudos.
 4. “Kur du kala, ten trečias nereikalingas.” – Patarlė, reiškianti, kad tam tikrose situacijose trečiojo asmens dalyvavimas gali būti nereikalingas ar net trukdantis.
 5. “Vanduo akmenį graužia.” – Ši patarlė pabrėžia nuoseklumo ir pastangų svarbą siekiant ilgalaikių tikslų.
 6. “Lėtas vanduo gilus.” – Tai reiškia, kad tylūs ir ramūs žmonės dažnai yra gilesni ir turiningesni, nei atrodo iš pirmo žvilgsnio.
 7. “Kur širdis, ten ir namai.” – Patarlė apie tai, kad namai yra ten, kur mes jaučiame meilę ir priklausomybę.
 8. “Geriau vėliau nei niekada.” – Tai skatina imtis veiksmų net jei atrodo, kad galbūt jau per vėlu ką nors daryti.
 9. “Su laiku ir žolė tampa pienu.” – Reikšmė akcentuoja kantrybės svarbą ir tai, kad laikas gali keisti situacijas neįtikėtais būdais.
 10. “Nuo šaukšto daržo neapsiriksi.” – Tai primena, kad nedideli, bet nuoširdūs darbai ar dovanos yra vertingi ir neturėtų būti menkinami.
 11. “Aklas aklo neveda.” – Tai reiškia, kad žmogus be reikiamų žinių ar patirties negali tinkamai vadovauti ar padėti kitiems.
 12. “Geriau su savimi vienas nei su blogu draugu.” – Patarlė skatina vengti blogos įtakos ir primena, kad kartais geriau būti vienam nei su žmogumi, kuris veikia mus neigiamai.
 13. “Kur kiaulės, ten ir purvas.” – Tai parodo, kad tam tikros situacijos ar asmenys neišvengiamai atneša chaosą ar problemas.
 14. “Nėra to blogo, kas neišeitų į gera.” – Optimistinė patarlė, skatinanti ieškoti teigiamų pusių net sunkiose situacijose.
 15. “Savo kailiu geriausiai šilta.” – Pabrėžia savarankiškumo ir nepriklausomybės svarbą.
 16. “Senatvė – ne džiaugsmas, bet patirtis.” – Tai parodo, kad nors senatvė gali atnešti iššūkių, ji taip pat yra vertinga dėl sukauptos patirties.
 17. “Tyliai upė tekėdama, giliai kraustosi.” – Panašu į patarlę “Lėtas vanduo gilus”, ir tai reiškia, kad ramybė ir tylus darbas gali duoti gilius ir prasmingus rezultatus.
 18. “Neperšokęs griobio sekakyk OP” – Rekomenduoja nebūti pernelyg pasitikinčiam ar optimistiškam, kol dar neįveikta kliūtis ar problema.
 19. “Vienas lauke – ne karys.” – Pabrėžia bendradarbiavimo ir komandinio darbo svarbą, primindama, kad vienas žmogus negali padaryti visko.
 20. “Neturi laiko – reiškia, neturi širdies.” – Tai skatina atiduoti dėmesį svarbiems žmonėms ir vertybėms mūsų gyvenime, nes tikrasis užimtumas niekada neturėtų tapti pasiteisinimu apleisti tai, kas svarbu.

Populiariausios lietuviškos patarlės

Patarlės dažnai pasakoja apie darbštumą, sąžiningumą, protingumą ir kitas savybes, kurias lietuvių kultūra laiko svarbiomis. Pavyzdžiui, patarlė “Nuo darbo dar nekas nemirė” pabrėžia darbo etiką ir darbštumo vertę. Tuo tarpu “Kalba pinigai, o tiesa tyla” kritikuoja materializmą ir primena apie moralines vertybes, kurios neturėtų būti pamirštos dėl materialinės naudos.

Šios patarlės yra tarsi laiko kapsulės, perduodančios mums žinias ir patirtį iš praeities. Jos moko mus ne tik kaip gyventi, bet ir kaip išgyventi, pabrėždamos bendruomeniškumo, pagarbos ir meilės svarbą. Pavyzdžiui, patarlė “Vienas pešasi, o kitas laiko šalmą” pabrėžia bendradarbiavimą ir paramą, kuri yra būtina bet kurioje bendruomenėje.


Šios populiariausios lietuviškos patarlės patarlės yra tik nedidelė dalis iš turtingo lietuvių patarlių ir priežodžių lobyno, kuris perduodamas iš kartos į kartą, įprasminant ir atspindint lietuvių kultūros bei gyvenimo išmintį.

Susiję straipsniai

Palikti atsiliepimą

įrašykite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

- Reklama -

Naujausi straipsniai