Ar yra ryšys tarp cukraus ir Alzheimerio ligos?

Egzistuoja įrodymų, kad tarp didelio cukraus vartojimo ir Alzheimerio ligos rizikos yra ryšys. Valdant savo cukraus suvartojimą ankstyvoje gyvenimo stadijoje galima sumažinti susirgimo riziką.

Alzheimerio ligos simptomai apima:

 • atminties problemos
 • sunkumai sprendžiant problemas
 • nuotaikos ir asmenybės pokyčiai
 • prasta higiena
 • socialinis atsitraukimas

10 ankstyvų Alzheimerio ligos požymų ir simptomų

kovojimas su alzheimerio liga

Alzheimerio liga yra smegenų sutrikimas, kuris gali paveikti jūsų gebėjimą galvoti, prisiminti ir atlikti kasdienes veiklas. Tai dažniausia demencijos forma vyresniems žmonėms, tačiau biologiniai Alzheimerio ligos žymenys gali pradėti formuotis jau trečiame dešimtmetyje.

Pamiršimas, kuris trukdo kasdieniam gyvenimui: Vienas iš dažniausių Alzheimerio ligos požymių, ypač ankstyvoje stadijoje, yra neseniai išmoktos informacijos pamiršimas. Tai apima svarbių datų ar įvykių pamiršimą, to pačio klausimo pakartojimą ir vis didesnį pasikliautumą atminties pagalbininkais ar šeimos nariais dėl dalykų, kuriuos jie anksčiau atlikdavo patys.

Sunkumai planuojant ar dirbant su skaičiais: Kai kuriems žmonėms, kuriems dėl Alzheimerio ar kitos demencijos kinta atmintis, gali kilti sunkumų kurti ir sekti planą ar dirbti su skaičiais. Jie gali turėti problemų laikydamiesi pažįstamo recepto ar stebėdami mėnesio sąskaitas.

Sunkumai atliekant kasdienes užduotis: Žmonės, kuriems dėl Alzheimerio ar kitos demencijos kinta atmintis, dažnai sunkiai atlieka kasdienes užduotis. Kartais jiems gali kilti problemų vairuojant į pažįstamą vietą, rengiant prekių sąrašą ar prisimenant mėgstamos žaidimo taisykles.

Datos, metų laikų ir laiko praeinimo pamiršimas: Žmonės, sergantys Alzheimerio liga ar kita demencija, gali prarasti sąmonę apie datas, metų laikus ir laiko praeinimą. Jie gali turėti sunkumų suprasti kažką, jei tai nevyksta dabar.

Daiktų dėjimas neįprastose vietose: Asmuo, sergantis Alzheimerio liga ar kita demencija, gali dėti daiktus neįprastose vietose. Jie gali prarasti daiktus ir negalėti grįžti atgal ir juos rasti.

Regos pokyčiai: Kai kuriems žmonėms, sergantiems Alzheimerio liga ar kita demencija, gali pasireikšti regos pokyčiai. Tai gali sukelti problemų su pusiausvyra ar skaitymu.

Sunkumai sekti ar prisijungti prie pokalbio: Žmonės, sergantys Alzheimerio liga ar kita demencija, gali turėti sunkumų sekti ar prisijungti prie pokalbio. Jie gali sustoti viduryje pokalbio ir neturėti supratimo, kaip tęsti, ar kartotis.

Socialinio atsitraukimo: Asmuo, sergantis Alzheimerio liga ar kita demencija, gali patirti pokyčių gebėjime laikytis ar sekti pokalbį. Dėl to jie gali atsitraukti nuo pomėgių, socialinių veiklų ar kitų įsipareigojimų.

Nuotaikos ir asmenybės pokyčiai: Asmenys, sergantys Alzheimerio liga ar kita demencija, gali patirti nuotaikos ir asmenybės pokyčius. Jie gali tapti painioti, įtarūs, depresiški, bijantys ar nerimaujantys.

Nuosprendžio ar sprendimo priėmimo pokyčiai: Asmenys, sergantys Alzheimerio liga ar kita demencija, gali patirti nuosprendžio ar sprendimo priėmimo pokyčius.

Šaltinis: Alzheimer’s Disease and Dementia

Cukraus vartojimas ir Alzheimerio liga

cukraligė

Mokslininkai rado ryšį tarp cukraus ir Alzheimerio ligos vystymosi. Šis ryšys taip pat taikomas aukštiems kraujo cukraus lygiams, susijusiems su diabetu. Kiek cukraus valgote gali paveikti jūsų riziką ar pagreitinti simptomų atsiradimą. Tačiau kartais šiek tiek cukraus gali padėti žmonėms, sergantiems Alzheimerio liga. Štai ką reikia žinoti, kad sumažintumėte savo riziką.

Cukraus poveikis demencijai

Aukštas cukraus suvartojimas ir aukšti kraujo cukraus lygiai gali padidinti Alzheimerio ar kitų demencijos rūšių vystymosi riziką. Viena iš priežasčių yra ta, kad per daug cukraus gali sukelti uždegimą. Tai gali sukelti daugelį lėtinių būklių, įskaitant demencijas, tokias kaip Alzheimerio liga.

Dažniausiai pasitaikantys demensijos simptomai

demensijos liga

Demencija yra bendras terminas, apibūdinantis įvairius simptomus, susijusius su kognityviniu nuosmukiu, kuris yra pakankamai sunkus, kad trukdytų kasdieniam gyvenimui. Demencija gali pasireikšti dėl įvairių priežasčių, įskaitant Alzheimerio ligą, kurios metu smegenys pažeidžiamos ir mažėja jų dydis. Štai dažniausiai pasitaikantys demencijos simptomai:

 1. Pamiršimas: Ypač neseniai išmoktos informacijos pamiršimas, svarbių datų ar įvykių pamiršimas.
 2. Sunkumai kalbėjimo ar supratimo: Žmonės gali pradėti kartoti tas pačias istorijas arba negali rasti tinkamų žodžių norėdami išreikšti mintis.
 3. Sunkumai sprendžiant problemas: Tai gali apimti problemų su matematika, planavimu arba sprendimų priėmimu.
 4. Sunkumai atliekant pažįstamas užduotis: Pvz., problemos vairuojant į pažįstamą vietą arba ruošiant mėgstamą patiekalą.
 5. Dezorientacija laike ir erdvėje: Asmenys gali prarasti sąmonę apie datas, metų laikus arba net nežinoti, kur jie yra.
 6. Regos problemos: Tai gali apimti sunkumus skaitant, atstumų vertinimą ar spalvų ar kontrasto atpažinimą.
 7. Daiktų dėjimas neįprastose vietose: Pvz., dėti šaldytuvo produkciją į spintelę arba raktus į šaldytuvą.
 8. Nuotaikos ir asmenybės pokyčiai: Tai gali apimti staigius nuotaikos svyravimus, depresiją, nerimą arba paranoją.
 9. Socialinis atsitraukimas: Asmenys gali prarasti susidomėjimą mėgstamais pomėgiais, socialinėmis veiklomis arba pradėti vengti bendravimo su kitais.
 10. Nuosprendžio ar sprendimo priėmimo pokyčiai: Sergantys asmenys gali pradėti daryti prastus finansinius sprendimus arba nesugebėti sekti saugios elgsenos taisyklių.

Svarbu pažymėti, kad demencijos simptomai gali skirtis priklausomai nuo demencijos tipo ir pažeistų smegenų sričių. Jei pastebite bet kurį iš šių simptomų sau ar artimajam, svarbu kreiptis į gydytoją dėl išsamaus vertinimo.

Naujausi tyrimai apie cukraus vartojimą

Naujausi tyrimai pabrėžė ryšį tarp aukštų cukraus lygių ir Alzheimerio ligos. 2022 m. atliktas tyrimas su 37 689 žmonėmis rado ryšį tarp didelio cukraus suvartojimo ir padidėjusios Alzheimerio ligos rizikos tarp moterų. Tie, kurie suvartojo maždaug 10 gramų (2,4 šaukšteliai) cukraus per dieną, turėjo didžiausią rizikos padidėjimą. Laktozė, cukrus, randamas piene ir pieno produktuose, turėjo stipriausią ryšį su Alzheimerio liga tarp tyrinėtų cukraus rūšių.

Diabetas kaip rizikos veiksnys

senatvė ir demensija

Aukštas kraujo cukrus dėl diabeto taip pat yra rizikos veiksnys vystant Alzheimerio ligą. Tai gali skatinti amiloidinių plokštelių augimą smegenyse, būdingą Alzheimerio ligos požymį. Ir nors mokslininkai anksčiau manydavo, kad tai tiesa daugiausia vyresniems suaugusiems, dabar jie randa, kad rizika gali prasidėti anksčiau.

Rizikos pradžia jaunesniame amžiuje

2022 m. atliktas tyrimas su 4 932 žmonėmis rado, kad ryšys tarp Alzheimerio ligos, aukšto kraujo cukraus ir aukšto cholesterolio gali prasidėti jau 35 metų amžiuje. Mokslininkai stebėjo dalyvius per dešimtmečius. Jie nustatė, kad anksti valdant cholesterolio ir kraujo cukraus lygius galima sumažinti Alzheimerio ligos vystymosi riziką vėliau.

Kraujo cukraus lygiai ir demencija

Mažesnis 2022 m. tyrimas taip pat parodė, kad aukštesni kraujo cukraus lygiai per tokį trumpą laikotarpį kaip 1 metai gali paveikti Alzheimerio ligos ir demencijos riziką. Tyrimas apėmė 105 žmones, kurie pradžioje buvo kognityviai sveiki. Mokslininkai nustatė, kad kai pasninko kraujo cukraus lygiai kyla, žmonės vysto daugiau smegenų vaizdavimo žymenų kognityviam nuosmukiui, nepriklausomai nuo kūno svorio ir insulino skirtumų.

Saldžiųjų gėrimų vartojimas ir Alzheimerio liga

Galiausiai 2017 m. tyrimas taip pat rado padidėjusius Alzheimerio ligos žymenis žmonėse, kurie vartojo daugiau saldžiųjų gėrimų ir vaisių sulčių. Vienas tyrimo apribojimas buvo tas, kad dalyviai buvo daugiausia baltosios rasės, todėl rezultatai gali neatitikti didesnės populiacijos.

Cukraus poveikis demencijos vystymuisi

demensijos simptomai

Per daug cukraus, ypač sergant diabetu, gali pagreitinti demencijos vystymąsi. Tai reiškia, kad simptomai gali pasirodyti anksčiau.


Išvada

Alzheimerio liga yra viena iš labiausiai paplitusių demencijos formų, o naujausi tyrimai rodo, kad didelis cukraus vartojimas gali padidinti šios ligos riziką. Kontroliuojant cukraus suvartojimą ir suprantant jo poveikį mūsų sveikatai, galime sumažinti Alzheimerio ligos atsiradimo riziką ir pagerinti gyvenimo kokybę.

Šaltiniai:

 1. „Healthline“: „Cukrus ir Alzheimerio liga“
 2. „Alzheimer’s Association“: „10 ankstyvų Alzheimerio ligos požymių ir simptomų“

Susiję straipsniai

Palikti atsiliepimą

įrašykite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

- Reklama -

Naujausi straipsniai