Debesų tipai: 7 neįtikėtinos debesų formos

Debesys ir neįprasti jų tipai, apie kuriuos niekada nežinojote. Debesys yra neatsiejama mūsų kasdienio gyvenimo dalis, dažantys dangų įvairiomis formomis ir atspalviais. Nors dauguma iš mūsų yra susipažinę su įprastomis debesų rūšimis, yra keletas neįprastų ir patrauklių debesų darinių, kurie dažnai nepastebimi.

Šiame straipsnyje gilinamasi į debesų pasaulį, tyrinėjant kaip kuriuos mažiau žinomus tipus, apie kuriuos galbūt niekada negirdėjote.

Kaip susidaro debesys?

Debesys susidaro, kai vandens garai ore kondensuojasi į vandens lašelius arba ledo kristalus. Šis procesas vyksta, kai oras, kylantis į aukštesnes, šaltesnes atmosferos dalis, atvėsta iki tam tikro taško, vadinamo rasos lašu. Kai oras atvėsta iki rasos lašo, vandens garai kondensuojasi ant mažų dalelių, pavyzdžiui, dulkių ar druskos kristalų, kurie veikia kaip kondensacijos branduoliai.

Kylant ir atvėstant orui, mažėja jo gebėjimas išlaikyti vandens garus, o viršijus sočiojo garų slėgį, prasideda kondensacija ir formuojasi debesys. Oro kilimą gali skatinti geografinės kliūtys, atmosferos sąlygos ar dienos metu vykstanti šilumos konvekcija.

1. Plunksniniai debesys

plunksniniai  debesys

Plunksniniai debesys – tai ploni ledo kristalo debesys, dengiantys dangų tarsi šydas. Dažnai aptinkami dideliame aukštyje, jie primena gležnas plunksnas ar plaukų sruogas. Šie debesys dažniausiai matomi esant geram orui, bet gali būti ir artėjančio šiltojo fronto ženklas. Jų eterinė išvaizda dažnai suteikia stebuklingo prisilietimo prie saulėtekio ir saulėlydžio.

2. Kamuoliniai debesys

kamuoliniai debesys

Kamuoliniai debesys yra debesų pasaulio milžinai. Jie gali pasiekti iki 18 kilometrų aukštį ir gali sukelti atšiaurias oro sąlygas, įskaitant perkūniją, tornadus ir krušas. Šių debesų viršus dažnai išsiskleidžia priekalo pavidalu, sukurdamas dramatišką ir grėsmingą išvaizdą.

3. Lęšiniai debesys

lęšiniai debesys

Lęšiniai debesys yra vieni neįprasčiausių ir labiausiai intriguojančių debesų darinių. Tai lęšio formos debesys, kurie paprastai susidaro virš kalnų grandinės ar kitų geografinių ypatybių, kurios sutrikdo oro srautą. Dėl savo lėkštę primenančios išvaizdos jie dažnai buvo painiojami su NSO. Šie debesys yra nejudantys ir gali egzistuoti įvairiais sluoksniais, sukurdami nuostabų vaizdinį efektą.

4. Mammatus debesys

mammatus debesys

Mamatų debesys yra vieni retesnių debesų formų, pasižymintys maišeliais primenančiais iškyšomis, kabančiomis po debesies pagrindu. Jie dažnai atsiranda po stiprių perkūnijų ir yra susiję su neramiais orais. Pavadinimas „mammatus“ kilęs iš lotyniško žodžio „krūtys“, atspindinčio jų išvaizdą. Šie debesys sukuria siurrealistinį ir anapusinį vaizdą danguje.

5. Asperitiniai debesys

asperitiniai debesys

Asperitiniai debesys yra tokie unikalūs, kad oficialiai pripažinti tik 2017 m. Jie atrodo kaip banguotos jūros, besidriekiančios danguje ir sukuriančios beveik apokaliptinę išvaizdą. Šių debesų susidarymas vis dar nėra visiškai suprantamas, o tai dar labiau padidina jų paslaptį ir žavesį.

6. Sidabriniai šviečiantys debesys

paslaptingi sviečiantys debesys

Sidabriniai šviečiantys debesys yra aukščiausi debesys Žemės atmosferoje, išsidėstę maždaug 85 kilometrų aukštyje. Jie matomi tik vasaros mėnesiais ir saulei nusileidus žemiau horizonto. Šie debesys šviečia ryškiai mėlyna arba sidabrine spalva ir dažnai siejami su gražiais naktiniais vaizdais.

7. Kelvino-Helmholtzo debesys

Kelvino-Helmholtzo debesys

Kelvino-Helmholtzo debesys primena lūžtančias vandenyno bangas ir yra pavadinti mokslininkų, tyrusių jų formavimosi skysčių dinamiką, vardu. Šie debesys atsiranda, kai du skirtingi oro sluoksniai juda skirtingu greičiu, sukurdami riedėjimo efektą. Jie yra trumpalaikiai ir dažnai greitai išsisklaido, todėl debesų entuziastams yra retas ir jaudinantis reiškinys.


Išvada

Debesys yra daugiau nei tik vandens lašelių ir ledo kristalų rinkiniai danguje. Jie yra dinamiški ir daugialypiai, jų tipų įvairovė gali mus nustebinti ir sužavėti. Nuo gležnų plunksninių debesų iki grėsmingų kamuolinių– kiekvienas debesis turi savo unikalių savybių ir grožio.

Kai kitą kartą pažvelgsite į dangų, skirkite šiek tiek laiko ir įvertinkite šių gamtos stebuklų meną ir mokslą. Galite tiesiog pastebėti vieną iš šių neįprastų debesų tipų!

Susiję straipsniai

Palikti atsiliepimą

įrašykite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

- Reklama -

Naujausi straipsniai