Dehidratacija: atpažinkite simptomus

Dehidratacija atsiranda, kai organizmas netenka daugiau skysčių nei pasisavina, todėl nepakanka vandens, kad jis tinkamai funkcionuotų. Nors tai gali nutikti bet kam, tam tikros grupės, tokios kaip pagyvenę žmonės, maži vaikai ir sportininkai, yra jautresnės. Svarbu atskirti kokie yra dehidratacijos simptomai ir laiku imtis tinkamų veiksmų.

Dehidratacijos simptomai yra labai svarbus norint laiku įsikišti ir užkirsti kelią sunkioms sveikatos komplikacijoms. Šiame straipsnyje aprašomi bendrieji dehidratacijos simptomai ir reikiamo kiekio skysčių vartojimo svarba.

Dažniausi dehidratacijos simptomai

 • Troškulys: padidėjęs troškulio pojūtis yra pagrindinis organizmo būdas pranešti, kad reikia daugiau skysčių ir jus kamuoja dehidratacija.
 • Sumažėjęs šlapimo išsiskyrimas: Tamsiai geltonas šlapimas arba sumažėjęs šlapimo dažnis gali rodyti dehidrataciją. Idealiu atveju šlapimas turėtų būti šviesių šiaudų spalvos.
 • Burnos džiūvimas ir sausa oda: Burna ir oda gali būti sausos arba lipnios dėl sumažėjusio drėgmės lygio.
 • Nuovargis: Dehidratacija gali sukelti nuovargį ar mieguistumą, nes organizmas sunkiai funkcionuoja be tinkamo skysčių kiekio.
 • Galvos svaigimas: Nepakankamas skysčių kiekis gali sumažinti kraujo tūrį, dėl to gali sumažėti kraujospūdis ir svaigti galva.
 • Greitas širdies plakimas ir greitas kvėpavimas: širdis ir plaučiai gali dirbti sunkiau, kad aprūpintų deguonimi gyvybiškai svarbius organus.
 • Įdubusios akys: akys gali atrodyti įdubusios ir gali susidaryti tamsūs ratilai, todėl atrodo pavargusiai, tai išduoda, kad dehidratacija alina organizmą.
 • Galvos skausmas: Smegenys gali laikinai susitraukti dėl skysčių praradimo, sukeldamos galvos skausmą dėl dehidratacijos.
 • Sumišimas arba dirglumas: gali sutrikti kognityvinės funkcijos, dėl ko gali pasikeisti nuotaika.
 • Raumenų mėšlungis: Sumažėjęs elektrolitų, tokių kaip natris ir kalis, kiekis gali sukelti raumenų mėšlungį ar spazmus.

Sunkios dehidratacijos simptomai

Sunkios dehidratacijos atvejais dehidratacijos simptomai gali sustiprėti ir gali apimti:

 • Su karščiu susijusios ligos: tokios kaip šilumos išsekimas arba šilumos smūgis.
 • Inkstų problemos: įskaitant inkstų akmenis ir šlapimo takų infekcijas.
 • Mažo kraujo tūrio šokas (hipovoleminis šokas): Dehidratacija paveikia širdį, todėl įvyksta stiprus kraujospūdžio ir deguonies kiekio sumažėjimas.

Skysčių vartojimo rekomendacijos pagal amžių ir fizinę būklę

Tinkamas vandens kiekis organizme yra esminis sveikatos aspektas, kuris ne tik daro didelį poveikį mūsų kasdieniniam funkcionavimui, bet ir padeda išvengti arba sumažinti dehidrataciją. Kiekvieno žmogaus skysčių poreikiai skiriasi, priklausomai nuo daugelio veiksnių, įskaitant amžių, lytį, fizinį aktyvumą ir esamas sveikatos būkles.

 • Vaikai ir paaugliai turėtų gerti apie 6-8 stiklines vandens per dieną, bet šis kiekis turėtų būti didinamas atsižvelgiant į jų fizinę veiklą ir oro sąlygas.
 • Suaugusieji vidutiniškai turėtų siekti išgerti maždaug 8-10 stiklinių vandens per dieną. Vyresnio amžiaus žmonės gali nejausti ištroškimo jausmo taip akivaizdžiai, todėl jiems ypač svarbu reguliariai vartoti skysčius, net jei nesijaučia ištroškę.
 • Sportininkams ir tiems, kurie dalyvauja intensyvioje fizinėje veikloje, reikia daugiau vandens, kad kompensuotų prakaito netekimą. Gerti reikėtų prieš, per ir po treniruotės, kad išlaikytumėte optimalų skysčių lygį.

Dehidratacija – atpažinimo svarba

Komplikacijų prevencija: laiku atpažinus ir gydant galima išvengti komplikacijų, tokių kaip inkstų pažeidimas, traukuliai ir su karščiu susijusios ligos.

Optimali kūno funkcija: tinkama hidratacija palaiko virškinimą, temperatūros reguliavimą ir sąnarių tepimą.

Kognityvinė funkcija: tinkama hidratacija yra būtina koncentracijai, susikaupimui ir bendrai pažinimo funkcijai.

Dehidratacija ir elektrolitų svarba

Elektrolitai, tokie kaip natris, kalis, magnis ir kalcis, yra būtini tinkamam organizmo funkcionavimui. Jie padeda reguliuoti mūsų nervų ir raumenų funkcijas, pH balansą ir hidrataciją. Intensyvios fizinės veiklos ar didelio karščio metu gali atsirasti elektrolitų netekimas per prakaitą, o vartojant tik paprastą vandenį, šie svarbūs mineralai nepapildomi.

Sporto gėrimai gali būti naudingi atkurti elektrolitų pusiausvyrą po intensyvios fizinės veiklos, tačiau jie gali būti nereikalingi ar net nesveiki esant nedidelei fiziniai veiklai ir nepadėti efektyviai kovoti su dehidratacija. Natūralios alternatyvos, tokios kaip kokosų vanduo, agurkų ar citrinų vanduo, gali būti sveikesnės pasirinkimas tiekiant organizmui reikiamus elektrolitus ir užkertant kelią dehidratacijai.

Išlaikykite tinkamą skysčių kiekį organizme

 • Reguliariai gerkite: nelaukite, kol ištrokšite gerti. Visą dieną reguliariai vartokite skysčius.
 • Stebėkite skysčių netekimą: karštame klimate arba fizinės veiklos metu padidinkite skysčių suvartojimą, kad kompensuotumėte papildomą prakaito netekimą.
 • Vartokite drėkinamąjį maistą: Maistas, pavyzdžiui, agurkai, arbūzas ir apelsinai, gali prisidėti prie hidratacijos.
 • Riboti diuretikus: Gėrimai, tokie kaip kava ir alkoholis, gali padidinti šlapimo gamybą, todėl greičiau netenkama skysčių.

Dehidratacija yra būklė, kurios galima išvengti ir kuri gali turėti rimtų pasekmių, jei ji nebus gydoma. Dehidratacijos simptomai ir jų atpižinimas bei tinkamo skysčių kiekio palaikymo svarbos supratimas gali užtikrinti optimalią sveikatą ir savijautą. Nesvarbu, ar esate sportininkas, senjoras ar kas nors, kas mėgsta saulėtą dieną, skysčių vartojimas visada turėtų būti svarbiausias prioritetas.

Susiję straipsniai

Palikti atsiliepimą

įrašykite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

- Reklama -

Naujausi straipsniai