Didieji ir Mažieji Grįžulo Ratai: Astronominis paveldas ir kosminės paslaptys

Astronomija, viena iš seniausių mokslų, visada žavėjo žmoniją dėl savo paslaptingumo ir grožio. Tarp gausybės dangaus kūnų, ypač išsiskiria Didieji Grįžulo Ratai (Ursa Major) ir Mažieji Grįžulo Ratai (Ursa Minor), žinomos kaip Didysis ir Mažasis Lokys. Šios žvaigždžių grupės, kurios švyti nakties danguje kaip amžini gidai, yra ne tik astronomijos, bet ir mitologijos, kultūros bei navigacijos dalis.

Didieji ir Mažieji Grįžulo Ratai

Jų unikalumas slypi ne tik išskirtinėje formoje, bet ir istorijoje, kurios šaknys glūdi senovės civilizacijų pasakojimuose ir legendose. Tyrinėjimas, kaip ir pačios šios konstelacijos, atskleidžia ne tik mūsų Visatos struktūrą, bet ir žmonijos siekį suprasti ir klasifikuoti mus supantį kosminį pasaulį.

Didieji Grįžulo Ratai

Didieji Grįžulo Ratai

Didieji Grįžulo Ratai, žinomi lotynišku pavadinimu Ursa Major, arba Didžioji Meška, yra trečiasis pagal dydį ir vienas ryškiausių žvaigždynų šiauriniame dangaus pusrutulyje. Lietuvoje šis žvaigždynas yra matomas per visus metų laikus, o artimiausiai horizonto nusileidžia rudenį.

Didieji grižulo ratai yra itin svarbūs navigacijai – tęsiant liniją nuo žvaigždyno kraštinėse esančių žvaigždžių (α ir β) penkis kartus, galima rasti Šiaurės žvaigždę. Kovo mėnesį, žiūrint iš pietinio pusrutulio, didieji grižulo ratai pasirodo prie pat horizonto.

Iš kur kilo pavadinimas Didieji Grįžulo Ratai?

Grįžulas – tai pavadinimas, kilęs iš senųjų lietuvių jodyklų, kur buvo auklėjami jauni žirgai. Šis pavadinimas taip pat pritaikytas žvaigždynui, kuris mūsų geografinėse platumose yra visada matomas dangaus skliaute.

Žvaigždynas sukasi apie Šiaurės žvaigždę, primindamas žirgo judesius jodykloje, bėgant šio žvaigždyno formos lanku per parą. Toks judėjimas asocijuojamas su kitais žvaigždyno pavadinimais, tokiais kaip Arklys ar Dievo kumeliai, atspindintys arklio svarbą lietuvių kultūroje.

Šis žvaigždynas turi įvairių pavadinimų skirtingose kultūrose, susijusių su žirgais. Pavyzdžiui, Anglijoje jis žinomas kaip Ariamas laukas arba Plūgas, vokiečiai vadina jį Prasčiokų vežimu. Arabų kultūroje antrą pagal ryškumą žvaigždę, matomą kaip dvigubą akiai gerai matančiam stebėtojui, vadina Micaru ir Alkoru, arba Žirgu ir Raiteliu.

Romos imperijoje žvaigždynas buvo žinomas kaip Septyni Jaučiai, o Didžiosios Meškos pavadinimas laikomas seniausiu, kilusiu dar iš akmens amžiaus, ir perimtu iš senovės graikų astronomų.

Lietuvių kalboje žvaigždynui taip pat suteikti kiti pavadinimai, pavyzdžiui, Meškos Ratai, Grigo Ratai, Vežimas, Karieta arba Samtis. Šie pavadinimai atsirado vėlesniu laikotarpiu, praturtinant mūsų kalbinį paveldą ir kultūrines sąsajas su dangaus kūnais.

Didieji Grįžulo Ratai: žvaigždės

Didžiūjų Grįžulo Ratų ryškiausias žvaigždes sudaro:

  1. Alioth (Epsilon Ursae Majoris): Tai yra žvaigždyno ryškiausia žvaigždė ir viena ryškiausių danguje, turinti spektroskopinę klasifikaciją A1V.
  2. Dubhe (Alpha Ursae Majoris): Antra pagal ryškumą žvaigždyno žvaigždė, yra oranžinė milžinė, spektroskopinė klasifikacija K0III.
  3. Alkaid (Eta Ursae Majoris): Žvaigždyno trečia pagal ryškumą žvaigždė, yra mėlyna baltos spalvos B3V klasės žvaigždė.
  4. Mizar (Zeta Ursae Majoris): Ketvirtoji pagal ryškumą, žinoma dėl savo dvigubos žvaigždės sistemos su Alcoru, tai yra spektroskopinės klasės A1V žvaigždė.
  5. Merak (Beta Ursae Majoris): Penktoji pagal ryškumą, tai yra baltos spalvos spektroskopinės klasės A1V žvaigždė.
  6. Phecda (Gamma Ursae Majoris): Šešta pagal ryškumą, tai yra baltos-mėlynos spalvos spektroskopinės klasės A0V žvaigždė.
  7. Megrez (Delta Ursae Majoris): Septintoji pagal ryškumą, tai yra baltos spalvos spektroskopinės klasės A3V žvaigždė.

Mažieji Grižulo Ratai

Mažieji Grįžulo Ratai

Mažieji Grįžulo Ratai, arba Ursa Minor, yra vienas mažiausių, bet svarbiausių Šiaurinio pusrutulio žvaigždynų. Užimdamas tik 256 kvadratinius laipsnius, šis žvaigždynas yra 56-as pagal dydį iš 88 žvaigždynų. Jo lotyniškas pavadinimas reiškia “Mažasis Lokys”.

Mažieji Grįžulo ratai: Astronominė svarba

Žvaigždynas yra ypatingai žinomas dėl to, kad jame yra Šiaurinis dangaus polius, esantis netoli garsiosios Poliarinės arba Šiaurinės žvaigždės. Dėl šios priežasties Mažieji Grįžulo Ratai yra lengvai matomi ištisus metus Lietuvoje.

Mažieji Grįžulo Ratai: Įdomūs Objektai

Mažieji Grįžulo Ratai yra namai vienai karščiausiai žinomai baltajai nykštukei, H1504+65. Šios žvaigždės paviršiaus temperatūra siekia neįtikėtinus 200 000°K. Šios žvaigždės egzistavimas mokslininkams tebėra „visiškai nepaaiškinamas“, o jos atmosfera yra unikalus anglies, deguonies, neono ir magnio derinys. Be to, Mažuosiuose Grįžulo Ratuose kiekvienais metais gruodžio 18–25 dienomis stebimas meteorų srautas Ursidai, kuris sukuria įspūdingą dangaus šou.

Mažieji Grįžulo Ratai: Istorija ir mitologija

Senovės graikų mitologijoje Mažieji Grįžulo Ratai buvo susiję su Hesperidėmis, Titanas Atlanto dukterimis. Vėlesnėje mitologijoje jis buvo siejamas su Kalistos sūnumi Arku, kuris tapo Mažuoju Loku, panašiai kaip ir jo motina, tapusi Didžiuoju Loku (žr. Didieji Grįžulo Ratai).

Mažieji Grįžulo Ratai: Ryškiausios žvaigždės

  1. Šiaurinė (Alpha Ursae Minoris): Žinoma kaip Polaris, tai yra ryškiausia žvaigždė Mažuosiuose Grįžulo Ratuose ir viena iš svarbiausių navigacijos žvaigždžių.
  2. Kochabas (Beta Ursae Minoris): Antra pagal ryškumą, tai yra oranžinė milžinė žvaigždė.
  3. Ferkadas (Gamma Ursae Minoris): Trečioji pagal ryškumą, taip pat viena iš šviesesnių žvaigždyno žvaigždžių.

Mažieji Grįžulo Ratai yra ne tik svarbus navigacijos įrankis, bet ir turtingas mitologijos ir astronomijos šaltinis, kuris nušviečia mūsų dangaus kultūrinę ir mokslinę vertę.

Susiję straipsniai

Palikti atsiliepimą

įrašykite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

- Reklama -

Naujausi straipsniai