Katarakta kas tai: Kiek laiko užtrunka akių gijimas?

Kataraktos chirurgija – tai greita ir neskausminga operacija, skirta pašalinti debesuotą lęšiuką, kuris sukelia regėjimo problemas. Operacijos metu implantuojamas naujas vidinis akies lęšiukas, kuris taip pat koreguoja trumparegystę ir toliaregystę. Chirurgija rekomenduojama, kai katarakta trukdo atlikti įprastas veiklas. Apie 97% žmonių po operacijos pastebi regėjimo pagerėjimą, o komplikacijos – retas atvejis.

Per kiek laiko sugyja akis po kataraktos operacijos?

Per kiek laiko sugyja akis po kataraktos operacijos? – Jūsų akys grįš į įprastą būseną per dieną po operacijos. Tačiau galite jausti padidėjusį jautrumą šviesai dar kelias dienas. Pilnas akies gijimas užtruks apie 4-6 savaites.

Ko vengti po kataraktos operacijos?

katarakta simptomai

Po kataraktos operacijos yra keletas veiklų ir sąlygų, kurių reikėtų vengti siekiant užtikrinti sklandų ir saugų atsigavimą:

 1. Vandens patekimo į akis: Venkite plaukiojimo baseinuose ar atviruose vandens telkiniuose, taip pat venkite karštų vonių ar saunų, kad išvengtumėte infekcijos rizikos.
 2. Akių trinimo ar spaudimo: Tai gali sukelti spaudimą operuotai akiai ir sutrikdyti gijimo procesą.
 3. Smėlio, dulkių ir purvo poveikio: Venkite aplinkų, kuriose yra daug dulkių, smėlio ar purvo, kad išvengtumėte svetimkūnių patekimo į akis.
 4. Intensyvaus fizinio krūvio: Venkite sunkaus kėlimo ir intensyvių sporto veiklų, kurios gali padidinti akispūdį ar sukelti galvos jausmą.
 5. Makiažo naudojimo: Bent jau pirmąsias kelias savaites po operacijos venkite akių makiažo, kad išvengtumėte galimos infekcijos ir dirginimo.
 6. Šviesos ekspozicijos: Po operacijos akys gali būti jautresnės šviesai, todėl rekomenduojama nešioti akinius nuo saulės, ypač esant stipriai šviesai ar ultravioletinių spindulių poveikiui.
 7. Vairavimo: Nepatartina vairuoti iškart po operacijos, kol nebus patvirtinta, kad jūsų regėjimas pakankamai geras ir stabilus.
 8. Skrydžių lėktuvu: Oro spaudimo pokyčiai lėktuvo kabinoje gali turėti įtakos operuotai akiai, todėl rekomenduojama su gydytoju aptarti, kada saugu skristi.
 9. Nesaugių vaistų ir akių lašų naudojimo: Vengti bet kokių akių lašų ar vaistų, kurių vartojimą gydytojas nepatvirtino.

Svarbu pabrėžti, kad visada reikėtų laikytis jūsų gydytojo rekomendacijų ir nurodymų. Gydytojas pateiks asmenines instrukcijas atsižvelgdamas į jūsų sveikatos būklę ir operacijos eigą.

Kataraktos simptomai

Katarakta yra būklė, kurios metu akies lęšiukas tampa drumstas, o tai sukelia įvairius regėjimo sutrikimus. Pagrindiniai kataraktos simptomai apima:

 1. Neryškus ar miglotas matymas: Tai vienas dažniausių kataraktos simptomų. Objektai gali atrodyti migloti, neaiškūs arba tarsi per rūką.
 2. Spalvų pablukimas arba pokyčiai: Spalvos gali atrodyti neryškios arba ne tokios ryškios kaip anksčiau.
 3. Šviesos jautrumas: Didėjantis jautrumas šviesai ir blizgesiui, ypač naktį. Šviesos šaltiniai gali atrodyti pernelyg ryškūs arba sukelti diskomfortą.
 4. Šviesos aureolės arba spinduliai: Šviesos šaltinių aplink matomos aureolės ar spinduliai, ypač naktį.
 5. Dvigubas matymas viena akimi: Katarakta gali sukelti dvigubo matymo pojūtį net ir užmerkus vieną akį.
 6. Regos pokyčiai: Pamažu keičiasi regėjimo aštrumas, gali tekti dažniau keisti akinių ar kontaktinių lęšių dioptrijas.
 7. Regėjimo pokyčiai esant silpnam apšvietimui: Sunkumai matyti prastos šviesos sąlygomis arba naktį.
 8. “Aureoles” reiškinys aplink šviesas: Šviesos šaltinių aplink matomos halos, ypač tamsoje.

Kas yra kataraktos operacija?

kataraktos operacija

Katarakta – tai akių liga, kurios metu lęšiukas tampa drumstas ir geltonas dėl natūralių baltymų skaidymosi, dažniausiai dėl senėjimo. Kataraktos operacija – tai procedūra, kurios metu pašalinamas drumstas lęšiukas ir pakeičiamas dirbtiniu, šviesą tinkamai perduodančiu lęšiuku. Nors pagrindinė kataraktos priežastis yra senėjimas, tam tikros sveikatos problemos, vaistai, traumos ar ankstesnės akių operacijos taip pat gali sukelti šią būklę.

Jūsų akis veikia panašiai kaip fotoaparatas: ji turi lęšiuką, kuris sutelkia šviesą. Šis lęšiukas sudarytas iš vandens ir baltymų, ir laikui bėgant baltymai gali pradėti irti, dėl ko lęšiukas tampa drumstas ir įgauna geltoną atspalvį.

Katarakta sutrikdo šviesos prasiskverbimą pro akies lęšiuką, dėl ko gali atsirasti tokių simptomų kaip miglotas matymas, šviesos oreolai ar net dvigubas matymas.

Šiuo metu kataraktos operacija yra vienintelis patvirtintas būdas gydyti suaugusiųjų kataraktą. Dauguma pacientų po operacijos patiria regėjimo pagerėjimą be komplikacijų. Tai greita procedūra, atliekama ambulatoriškai, o paciento pasveikimas vyksta gana sparčiai. Kartais pakanka vienos akies operacijos, tačiau jei reikalinga abiejų akių intervencija, gydytojas suplanuos operacijas atskirais vizitais, paprastai kas savaitę arba dvi.

Kataraktos operacijos eiga

Operacija atliekama ambulatoriškai, tai reiškia, kad pacientas išleidžiamas namo tą pačią dieną. Operacijos metu chirurgas atlieka mažą įpjovą akies ragenoje, šalina drumstą lęšiuką ir įdeda naują. Naudojamas vietinis nuskausminimas – lašai, tad pacientas operacijos metu jaučia mažai arba visiškai nejaučia skausmo.

Pasiruošimas kataraktos operacijai reikalauja tam tikrų veiksmų iki pačios procedūros dienos. Jūsų paskirtas oftalmologas atliks kruopštų akių patikrinimą, kurio metu:

 • Bus įvertinta jūsų akių būklė: tai padės nustatyti, ar jūsų akys yra tinkamos operacijai.
 • Bus ieškoma kontraindikacijų operacijai: tai svarbu norint išvengti netinkamos chirurginės intervencijos.
 • Bus identifikuoti operacijos rizikos veiksniai: tai padeda suprasti individualias rizikas ir kaip jas mažinti.
 • Bus atliekamas akių išmatavimas: tai reikalinga norint pasirinkti tinkamą intraokulinio lęšio (IOL) stiprumą.
 • Bus informuota apie būtinus receptinius akių lašus: jie gali būti reikalingi prieš ar po operacijos.

Šis laikas taip pat yra tinkamas aptarti visas jums rūpimas abejotinas aplinkybes ar klausimus. Keli svarbūs klausimai, kuriuos galėtumėte užduoti:

 • Kokie yra mano operacijos rizikos veiksniai?
 • Kokia yra man teikiama nauda iš šios operacijos?
 • Kokio tipo intraokulinį lęšį jūs man rekomenduojate?
 • Ar man po operacijos reikės nešioti akinius ar naudoti kontaktinius lęšius?
 • Kiek laiko truks mano atsigavimo periodas?
 • Kada galėsiu grįžti prie savo įprastinių veiklų?

Būkite pasirengę, jog iškart po operacijos vairuoti automobilį negalėsite, todėl iš anksto susitarkite, kad kas nors jus parvežtų namo po procedūros.

Kam reikalinga kataraktos operacija?

katarakta

Kataraktos operacia rekomenduojama žmonėms, kuriems katarakta trukdo kasdienėms veikloms arba sergant tam tikromis akies ligomis, pvz., su amžiumi susijusiu makulos degeneravimu.

Jūsų akių gydytojas gali siūlyti atlikti šią operaciją ne tik kataraktos pašalinimui, bet ir kitų akių būklių, tokių kaip amžiaus sukelta geltonosios dėmės degeneracija ar diabeto sukelta retinopatija, diagnostikai bei gydymui. Tokiu atveju, kataraktos operacija leidžia gydytojui geriau įvertinti akies būklę.

Verta paminėti, kad nors kataraktos operacija yra efektyvi būtent regėjimo sutrikimams, susijusiems su katarakta, gydyti, ji negali atkurti regėjimo, prarasto dėl kitų akių ligų. Taigi, ši procedūra yra skirta regėjimo kokybės pagerinimui, tiesiogiai susijusiam su kataraktos sukeltomis problemomis.

Kataraktos operacija: nauda

Ši operacija– vienintelis patvirtintas kataraktos gydymo būdas suaugusiesiems. Dauguma pacientų po operacijos patiria reikšmingą regėjimo pagerėjimą, mažiau jaučia šviesos blizgesį ir mato spalvas ryškiau.

Kataraktos operacija: rizikos ir galimos komplikacijos

kaip atpažinti kataraktą

Nors kataraktos operacija laikoma saugia, kaip ir bet kokia kita chirurginė procedūra, ji neša tam tikrą riziką. Galimos komplikacijos yra:

 1. Akių kraujavimas: retas, bet galimas atvejis, kuris gali sukelti regėjimo sutrikimus ar skausmą.
 2. Akių patinimas: tai gali būti laikina reakcija po operacijos, bet kartais reikalauja papildomo gydymo.
 3. Tęstinis akių skausmas: jeigu skausmas nesumažėja po operacijos, tai gali būti komplikacijos ženklas.
 4. Neryškus matymas ar regėjimo praradimas: nors retas, tai rimta komplikacija, reikalaujanti nedelsiant kreiptis į gydytoją.
 5. Vaizdo sutrikimai: įskaitant šviesos blizgesį, aureoles aplink šviesas ir šešėlius.
 6. IOL (intraokulinio lęšio) poslinkis: situacija, kai implantuotas lęšiukas nuslysta iš savo vietos.
 7. Posteriorinė kapsulinė opacifikacija: tai yra drumstumo atsiradimas lęšiuko kapsulėje, galintis sukelti regėjimo pablogėjimą.
 8. Akių tinklainės atsiskyrimas: reta, bet rimta būklė, kuri gali atsirasti po operacijos.
 9. Infekcija: itin retas atvejis, bet reikalauja skubaus gydymo, kad būtų išvengta rimtesnių pasekmių.
 10. Astigmatizmas: netolygus ragenos paviršius gali atsirasti ar padidėti po operacijos.

Šios komplikacijos yra retos ir dauguma žmonių patiria mažai ar jokių problemų po kataraktos operacijos. Visada rekomenduojama išsamiai aptarti galimas rizikas su akių chirurgu prieš procedūrą.

Kiek laiko trunka kataraktos operacija?

Ši operacija dažniausiai užtrunka tik apie 10 iki 15 minučių. Tačiau, įtraukiant laiką, reikalingą operacijai pasiruošti ir po jos atsigauti, viso vizito trukmė gali siekti kelias valandas. Svarbu iš anksto paklausti gydytojo apie numatomą operacijos laiką, kad galėtumėte informuoti asmenį, kuris jus atveš ir parveš iš ligoninės.

Ko galite tikėtis po kataraktos operacijos?

Iškart po kataraktos operacijos gydytojas apžiūrės jus maždaug 15–30 minučių, kad įsitikintų, jog viskas yra tvarkoje. Po to bus nustatytas sekančio vizito laikas. Tuomet jūs galėsite grįžti namo.

Pradžioje, tuoj po operacijos, gali atrodyti, kad matote miglotai – tai yra įprasta reakcija. Jūsų regėjimas turėtų pagerėti per kelias ateinančias dienas ir savaites. Galimi laikini šalutiniai poveikiai apima:

 • Jausmą, lyg smėlis būtų patekęs į akis: šis diskomfortas turėtų sumažėti savaime.
 • Akių paraudimą ar kraujosruvas: tai laikina reakcija į operaciją.
 • Ašarojimą: gali pasireikšti dėl akių dirginimo po operacijos.

Atsigavimas po kataraktos operacijos

Pilnas atsigavimas po operacijos paprastai trunka apie keturias savaites. Pacientams rekomenduojama vengti stipraus fizinio krūvio ir atkreipti dėmesį į akių priežiūrą: vengti vandens patekimo į akis, nenaudoti kosmetikos, dėvėti akinius nuo saulės lauke ir šildyti akis prieš miegą, kaip nurodys chirurgas.

Gyvenimas po kataraktos operacijos

Kataraktos operacija yra efektyviausias ir iš tiesų vienintelis būdas pašalinti kataraktą ir pagerinti regėjimą. Nėra jokių vaistų ar akių lašų, kurie galėtų efektyviai gydyti kataraktą ir atstatyti regėjimą.

Po šios operacijos galite tikėtis šių privalumų:

 • Geresnio ir aiškesnio regėjimo: Tai suteikia galimybę matyti pasaulį ryškiau ir aiškiau.
 • Sumažėjusio blizgesio, ypač naktį vairuojant: Tai padeda sumažinti nepatogumą, kai žiūrite į ryškias šviesas.
 • Ryškesnių spalvų suvokimo: Pasaulis atrodo spalvingesnis ir gyvesnis.
 • Mažiau priklausomybės nuo akinių ar kontaktinių lęšių, kai kuriais atvejais: Tai suteikia didesnį komfortą ir patogumą kasdieniame gyvenime.

Apie 97% pacientų, atlikusių kataraktos operaciją, patiria reikšmingą regėjimo pagerėjimą, o tai rodo aukštą šios procedūros efektyvumą.

Kada kreiptis į gydytoją?

Po operacijos būtina nedelsiant kreiptis į akių gydytoją, jei pasireiškia akių skausmas, paraudimas, pablogėja regėjimas ar atsiranda kitų simptomų.


Apibendrinimas

Kataraktos operacija – tai efektyvus būdas atkurti regėjimą ir pagerinti gyvenimo kokybę. Nors tai yra dažna procedūra, svarbu aptarti visus klausimus su savo gydytoju, kad būtų užtikrintas geriausias galimas rezultatas.

ŠALTINIS – clevelandclinic

Susiję straipsniai

1 KOMENTARAS

Palikti atsiliepimą

įrašykite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

- Reklama -

Naujausi straipsniai