Faktų rinkinys #1 Kosmosas ir jo platybės


Kosmosas – paslaptingas ir stulbinantis. Nepaprasta plačiojo kosmoso skalė, nuostabus žvaigždžių ir planetų grožis bei kosminės atrankos kelia nepaprastą susidomėjimą ir nuostabą mūsų pasaulyje. Tai yra vienas iš tų žinių laukų, kuris niekada neatsakys visų mūsų klausimų, bet teiks vis daugiau paslapčių, keistenybių ir žavesio. Kviečiame paskaityti 30 faktų apie kosmosą ir jo platybes, kurie atskleidžia kosmoso tyrinėjimų svarbą ir įdomias kosmoso faktų detales.

 1. Kosmoso tyrimai prasidėjo dar prieš daugiau nei 60 metų, kuomet 1957 metais buvo paleistas pirmasis dirbtinis žemės palydovas – Sputnikas.
 2. Mėnulis, esantis apie 384 400 kilometrų atstumu nuo mūsų planetos, yra artimiausias Žemei kosminis objektas, o pirmasis žmogus, kuris žengė ant Mėnulio, buvo astronautas Nielas Armstrongas 1969 metais Apollo 11 misijos metu, iškeliant faktus apie kosmosą į naują lygmenį.
 3. Saulei priklauso 99,86% visos Saulės sistemos masės, o Jupiteris, didžiausia planeta Saulės sistemoje, turi daugiau nei 79 palydovus, rodydami kosmoso faktų įvairovę ir mūsų Saulės sistemos sudėtingumą.
 4. Nors vakuumas kosmose gali atrodyti kaip visiškas tuštumas, jame yra šiek tiek atomų ir kitų dalelių. Kiekvienais metais Žemė įgauna apie 40 000 tonų kosminio dulkių ir mikrometeoritų, atskleidžiant dar vieną įdomų faktą apie kosmosą.
 5. Jupiteris yra didžiausia planeta Saulės sistemoje ir turi daugiau nei 79 palydovų.
 6. Vakuumas kosmose nereiškia visiško tuštumo – jame yra šiek tiek atomų ir kitų dalelių.
 7. Kiekvienais metais žemė įgauna apie 40 000 tonų kosminio dulkių ir mikrometeoritų.
 8. Mėnulis atitolsta nuo Žemės maždaug 3,8 centimetro per metus.
 9. Didžioji dalis kosminio šiūvio sudaro hidrogenas (74%) ir helis (24%).
 10. Kosminis šiūvis yra neįprastai tylus, nes kosmose nėra oro ar atmosferos, kurie skleistų garso bangas.
 11. Žinoma, kad Visatos amžius yra apie 13,8 milijardo metų.
 12. Astronominiai objektai, tokie kaip žvaigždės ir galaktikos, gali būti matomi daugybėje spektro spalvų, ne tik matomoje šviesoje. Pavyzdžiui, dauguma teleskopų gali užfiksuoti infraraudonuosius ar rentgeno spindulius.
 13. Eksoplanetos yra planetos, kurios yra už mūsų Saulės sistemos ribų. Jų atradimas atvėrė naujas galimybes tyrinėti gyvybės buvimą kitose planetose.
 14. Juodosios skylės yra labai tankios, tamsios sritis kosmose, kurios traukia aplink save netgi šviesą. Jų viduje manome, kad laikas ir erdvė deformuojasi.
 15. Teorija sako, kad didžioji dalis visatoje esančios materijos yra tamsioji materija, kuri negali būti tiesiogiai stebima, bet pasireiškia savo gravitaciniu poveikiu.
 16. Palydovų, veikiančių Žemės orbitoje, yra daugiau nei 2 000. Jie naudojami ryšiui, stebėsenai ir moksliniams tyrimams.
 17. Laiko sąvoka kosmose yra subtili, nes greitis ir laikas gali keistis gravitacijos ir judėjimo greičio įtakoje.
 18. Galaktikos yra milžiniškos kosminės struktūros, kurios sudaro milijardus žvaigždžių, dujų ir tamsiosios materijos.
 19. NASA (JAV nacionalinė aeronautikos ir kosmoso administracija) planuoja grąžinti žmones į Mėnulį iki 2024 metų ir sukurti pastovią bázę.
 20. Teorija sako, kad visata tęsiasi ir gali būti begalinė. Tačiau matomąją Visatą sudaro stebimi objektai, kurie yra riboti stebimame tūryje.
 21. Kosminis radijo bangų fonas yra silpnas signalas, kuris yra likutinis po Didžiojo sprogimo. Jis yra vienas iš pagrindinių įrodymų, remiančių Didžiojo sprogimo teoriją.
 22. Astronominiai “įvykių horizontai” yra ribos, iki kurių galime matyti. Pavyzdžiui, matome žvaigždes, kurios yra tiek toli, kad šviesa nuo jų mums pasiekia tik po milijonų ar net milijardų metų.
 23. Kosmose egzistuoja magnetiniai laukai, kurie veikia žvaigždes, galaktikas ir kitus objektus. Tai gali turėti svarbų vaidmenį formuojant kosminę struktūrą.
 24. Saulės erdvėje yra didelių magnetinių audrų, vadinamų Saulės ugnikalniais. Tai sukelia plazmos išsiskyrimą, kuris gali turėti įtakos elektromagnetiniams laukams Žemėje.
 25. Žemės ir kitų planetų magnetiniai laukai apsaugo nuo kenksmingų kosminių spindulių, kurie galėtų pakenkti gyvybei. Tai vadinama Van Allen juostomis.
 26. Laiko pasikeitimai dėl kosminių kelionių gali būti realūs. Pavyzdžiui, astronautas, kuris praleidžia ilgą laiką kosmose, patiria laiko sklaidą – kai jis grįžta į Žemę, jo laikrodžio rodyklė bus atsilikusi nuo žmonių Žemėje.
 27. Kosmose yra daugybė meteorų, kurie įsibrauna į atmosferą ir sprogdami sukuria meteoritų lietų ant Žemės paviršiaus.
 28. Galaktikų susidūrimai yra įprasti reiškiniai kosmose. Kai du didelės masės objektai, tokie kaip galaktikos, susilieja, jie gali suformuoti naujas struktūras ar netgi sukurti supermasines juodąsias skyles.
 29. Astronominis reiškinys, vadinamas laikmeno efektu, įvyksta, kai astronautas artėja prie juodosios skylės ir patiria itin stiprų gravitacinį lauką. Šis efektas sulėtina laiką, kuris už astronautą skrieja greičiau nei už žmonių Žemėje.
 30. Kosmoso avarijos yra pavojingos ir sudėtingos situacijos. Vienas žymiausių tokių atvejų buvo 1970 m. “Apollo 13” misija, kai defektas šių astronautų kelionei į Mėnulį privedė prie kritinės padėties, tačiau jie saugiai grįžo į Žemę.

Apibendrinimas

Faktai apie kosmosą mūsų žinias apie Visatą praturtina ir yra svarbūs norint suprasti mūsų vietą kosmose. Šie faktai apie kosmosą pabrėžia, kaip svarbu tęsti kosmoso tyrinėjimus, kad galėtume atrasti dar daugiau paslapčių, keistenybių ir žavesio, kurį siūlo kosmosas.

Susiję straipsniai

Palikti atsiliepimą

įrašykite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

- Reklama -

Naujausi straipsniai