Hortenzijų sodinimas: svarbiausi patarimai ir hortenzijų genėjimas

Hortenzijos, dėl savo spalvingų ir išraiškingų žiedų, yra vieni iš geidžiamiausių krūmų mūsų soduose. Tačiau, norint, kad šie augalai džiugintų akį, būtina žinoti keletą svarbių niuansų apie jų sodinimą ir priežiūrą. Šiame straipsnyje aptarsime visus svarbiausius patarimus, kaip sėkmingai turi būti atliktas hortenzijų sodinimas bei hortenzijų genėjimas.

Pasirinkite tinkamą vietą ir dirvožemį

Vieta

Pasirinkimas, kur sodinti hortenzijas, yra itin svarbus jų sveikatai ir žydėjimui. Štai keletas esminių dalykų, kuriuos reikėtų atsiminti renkantis vietą:

 • Pavėsis ar pusiau pavėsis: Hortenzijos nepakenčia ilgai trunkančio tiesioginio saulės šviesos poveikio. Jų idealus augimo taškas yra šešėlis ar pusiau šešėlis, kuris yra būtinas, ypač karštomis vasaros dienomis.
 • Apsauga nuo saulės: Rinkitės vietą, kuri būtų apsaugota nuo stipriausių saulės spindulių. Tai padės išvengti per didelio augalo pažeidimo ir leis mėgautis gausiu žydėjimu.
 • Dirvožemio drėgmė: Svarbu, kad hortenzijų sodinimo vieta būtų nuolat drėgna, bet ne permirkusi. Tai užtikrins, kad augalai išvengtų lapų vytimo ir galėtų sveikai augti.

Dirvožemis

Hortenzijų sodinimas taip pat reikalauja ypatingo dėmesio dirvožemiui, kuris turėtų atitikti šiuos kriterijus:

 • Humusingas dirvožemis: Šie augalai geriausiai auga humuso turtingame dirvožemyje. Šaknų sistemos struktūra, panaši į rododendrų, reikalauja daug organinių medžiagų.
 • Geras drenavimas: Svarbu užtikrinti, kad dirvožemis būtų gerai drenuojamas. Tai apsaugos šaknis nuo per didelio drėgmės kiekio ir galimų susirgimų.
 • Nekalkinis substratas: Kadangi hortenzijos yra jautrios chlorozei, kuri gali atsirasti dėl per aukšto dirvožemio pH lygio, būtina vengti kalkingo dirvožemio. Hortenzijų sodinimui rekomenduojama rinktis rūgštesnę žemę, kad augalai galėtų įsisavinti pakankamai maistinių medžiagų.
Patarimas: Prieš sodinant hortenziją, kruopščiai iškaskite sodinimo duobę ir dirvą sumaišykite su lapų humusu, santykiu bent 1:1. Jei neturite lapų humuso, tinka ir žievės humusas, tačiau vengti sodo komposto, kuris gali turėti daug kalkių.

Kada geriausias laikas sodinti hortenzijas?

Hortenzijų sodinimas turėtų būti atidžiai suplanuotas, kad augalai galėtų kuo geriau įsišaknyti ir būtų pasiruošę gražiai žydėti. Štai ką reikėtų žinoti apie optimalų hortenzijų sodinimo laiką:

 • Pavasaris (kovo vidurys – gegužės pabaiga): Tai laikoma idealiausiu metu sodinti hortenzijas. Pavasarį, kai žiemos šalnos jau būna praeityje, augalai turi pakankamai laiko įsišaknyti ir stiprėti prieš atkeliaujant karštoms vasaros dienoms. Šiuo metu augalų metabolizmas yra itin aktyvus, todėl jie greičiau adaptuojasi prie naujos aplinkos.
 • Vasara (birželio – rugpjūčio vidurys): Nors ne kiekvienas laiko vasarą tinkamu metu sodinti augalus dėl karščio ir sausros, hortenzijas galima sėkmingai sodinti ir vasaros mėnesiais. Svarbu užtikrinti, kad augalai būtų tinkamai laistomi ir apsaugoti nuo tiesioginių saulės spindulių. Sodinimas vasarą yra tinkamas pasirinkimas, jei praleidote pavasario sodinimo langą, tačiau reikia atsiminti, kad reikės skirti daugiau dėmesio augalų drėkinimui ir priežiūrai.
Svarbu atsiminti:
 • Dirvožemio paruošimas: Prieš sodinant hortenzijas, nepriklausomai nuo metų laiko, būtina paruošti dirvožemį – tai apima humuso ir kitų organinių medžiagų įterpimą, kad būtų užtikrintas pakankamas drėgmės ir maistinių medžiagų lygis.
 • Laistymas: Vėlyvo pavasario ar vasaros hortenzijų sodinimas turi būti ypatingas ir dėmesys turėtų būti skiriamas reguliariam laistymui, ypač pirmąsias savaites po sodinimo, kad augalai galėtų gerai įsišaknyti.

Sodinimo procesas

 1. Sodinimo duobė: Iškasama sodinimo duobė turėtų būti maždaug dvigubai platesnė už hortenzijos šaknų kamieną.
 2. Humuso ir dirvožemio mišinys: Sumaišykite iškastą žemę su humusu, kad užtikrintumėte reikiamą drėgmės ir maistinių medžiagų balansą.
 3. Laistymas ir mulčiavimas: Po pasodinimo hortenzijas reikia gerai laistyti. Taip pat mulčiuokite aplinkui augalą, naudodami lapų ar žievės humusą, kad išlaikytumėte dirvožemio drėgmę.

Priežiūros patarimai po sodinimo

Kai hortenzijų sodinimas jau baigtas – svarbu reguliariai tikrinti dirvožemio drėgmę, ypač sausomis dienomis. Hortenzijoms reikalingas pastovus drėgmės kiekis, todėl įsitikinkite, kad laistote augalus, jei keletą dienų nelijo. Taip pat nepamirškite, kad naujai pasodintoms hortenzijoms reikalingas intensyvesnis laistymas, kad augalas sėkmingai įsišaknytų.

Hortenzijų genėjimas

hortenzijos ir hortenzijų genėjimas
hortenzijos ir hortenzijų genėjimas

Genėjimas yra svarbus hortenzijų priežiūros etapas, nes tai ne tik skatina sveiką augimą ir gausų žydėjimą, bet ir padeda išlaikyti augalų estetiką. Supraskime, kaip ir kada tinkamai genėti hortenzijas, kad jos džiugintų akį kiekvieną sezoną.

Hortenzijų genėjimas ir tinkamas laikas

Hortenzijų genėjimo laikas priklauso nuo jų žydėjimo tipo:

 • Pavasarinio žydėjimo hortenzijos: Šios hortenzijos žydi ant praėjusių metų šakelių. Jų genėjimas turėtų būti atliekamas iškart po žydėjimo, kad būtų palikta pakankamai laiko naujiems ūgliams subręsti ir užauginti kitų metų žiedus.
 • Vasaros ir rudenio žydėjimo hortenzijos: Šios rūšys žydi ant einamųjų metų ūglių. Jų genėjimas turėtų būti atliekamas ankstyvą pavasarį, prieš pradedant intensyviai augti.

Kaip genėti hortenzijas

 1. Įrankių paruošimas: Prieš pradedant genėjimą, įsitikinkite, kad naudojate aštrius ir švarius genėtuvus. Tai užtikrina sklandų pjovimą ir mažina augalų infekcijų riziką.
 2. Negyvų, ligotų ar pažeistų šakų pašalinimas: Pirmiausia pašalinkite visas negyvas, susilpnėjusias ar ligotas šakas, taip pat tas, kurios auga pernelyg tankiai arba netinkama kryptimi.
 3. Formavimas: Hortenzijas reikėtų formuoti pagal jų augimo įpročius. Stengiamasi išlaikyti gražią ir natūralią formą, pašalinant pernelyg ilgas ar netvarkingai augančias šakas.
 4. Atjauninimas: Senesnius hortenzijų krūmus kartais reikia atjauninti. Tai daroma pašalinant keletą seniausių šakų iki žemės lygio, skatinant naujų, stipresnių ūglių augimą.
Bendri patarimai
 • Vengti per didelio genėjimo: Hortenzijas reikia genėti atsargiai, kad nesumažintumėte jų žydėjimo potencialo. Per daug intensyvus genėjimas gali sutrikdyti augalo gebėjimą žydėti.
 • Laistyti po genėjimo: Po genėjimo hortenzijas reikėtų laistyti, kad padėtumėte joms atsigauti po streso.

Genėjant hortenzijas, svarbu prisiminti, kad kiekviena veislė ir augalo būklė reikalauja šiek tiek skirtingo požiūrio. Visada naudinga pasikonsultuoti su patyrusiais sodininkais ar specialistais, jei nesate tikri dėl konkrečios rūšies genėjimo ypatumų. Toks metodas padės užtikrinti, kad jūsų hortenzijos būtų sveikos ir gražiai žydėtų kiekvienais metais.


Išvada

Atsižvelgdami į šiuos patarimus, galite būti tikri, kad jūsų hortenzijos augalai bus sveiki, žydės gausiai ir hortenzijų sodinimas bei hortenzijų genėjimas praeis sklandžiai. Rūpinimasis šiais augalais gali atrodyti šiek tiek sudėtingas, bet teisingai pasodinus ir tinkamai prižiūrint, hortenzijos atsidėkos jums nuostabiais žiedais ir puoš savo grožiu jūsų sodą.

Susiję straipsniai

Palikti atsiliepimą

įrašykite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

- Reklama -

Naujausi straipsniai