Mitas ar tiesa: Morkos gerina regėjimą?

Straipsnio turinys

Tikėjimas, kad morkų valgymas pagerina regėjimą, yra plačiai paplitusi idėja. Tai dažnai girdima namų ūkiuose, ypač prie pietų stalo, kai vaikai skatinami valgyti daržoves. Tačiau ar šis teiginys pagrįstas iš tikrųjų, ar tai tik mitas? Pasigilinkime į minties, kad morkos gerina regėjimą, kilmę, mokslinius įrodymus ir atskleiskimę tiesą.

Mito kilmė

Idėja, kad morkos gerina regėjimą, gali būti siejama su Antruoju pasauliniu karu. Didžiosios Britanijos karališkosios oro pajėgos paskleidė gandą, kad jų lakūnų išskirtinis naktinis matymas atsirado dėl dietos, kurioje gausu morkų.

Tiesą sakant, tai buvo priedanga, siekiant nuslėpti radarų technologijos plėtrą, kuri leido britų pilotams naktį rasti priešo lėktuvus.

Mokslas už morkų ir vizijos

Morkose gausu beta karotino, vitamino A rūšies, kuris vaidina lemiamą vaidmenį regėjimui. Vitaminas A yra baltymo, vadinamo rodopsinu, komponentas, kuris padeda tinklainei sugerti šviesą.

Tiesa

Tiems, kuriems trūksta vitamino A: Asmenims, kuriems trūksta vitamino A, morkų ar kitų maisto produktų, kuriuose gausu beta karotino, vartojimas gali pagerinti naktinį matymą ir kitas regėjimo problemas, susijusias su vitamino A trūkumu.
Tiems, kurių regėjimas normalus: Asmenims, turintiems pakankamą vitamino A kiekį, valgydami morkas, regėjimas nepagerės daugiau nei įprastai.

Kiti maisto produktai, naudingi akių sveikatai

  • Liuteinas ir zeaksantinas: šie antioksidantai, esantys lapiniuose žalumynuose, apsaugo akis nuo kenksmingų didelės energijos šviesos bangų.
  • Omega-3 riebalų rūgštys: randama žuvyje, šie riebalai yra būtini regėjimo vystymuisi ir tinklainės funkcijai.
  • Cinkas: esantis mėsoje ir jūros gėrybėse, cinkas yra gyvybiškai svarbus tinklainės sveikatai palaikyti.

Išvada

Teiginys, kad morkos gerina regėjimą, yra ir mitas, ir tiesa, priklausomai nuo konteksto. Nors šio įsitikinimo kilmė yra karo propagandoje, yra mokslinių įrodymų, kad morkos, kuriose gausu beta karotino, gali pagerinti regėjimą asmenims, kuriems trūksta vitamino A. Tačiau tiems, kurių vitamino A lygis normalus, morkos nepagerins regėjimo daugiau nei įprastai.

Svarbiausia yra tai, kad subalansuota mityba, įskaitant įvairias maistines medžiagas, yra būtina bendrai akių sveikatai. Jei kyla susirūpinimas dėl regėjimo ar akių sveikatos, visada geriausia pasikonsultuoti su akių priežiūros specialistu, o ne pasikliauti vien mitybos pokyčiais.

Susiję straipsniai

Palikti atsiliepimą

įrašykite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

- Reklama -

Naujausi straipsniai