Spalinės: baltos kirmėlės išmatose – kaip atpažinti, gydyti ir išvengti

Baltos kirmėlės išmatose – Spalinės yra mažos, baltos nematodų rūšies kirmėlės, kurios gyvena žmogaus žarnyne ir deda kiaušinius aplink išangę. Moteriškųjų spalinių ilgis svyruoja nuo 8 iki 13 mm, o vyriškųjų – nuo 2 iki 5 mm. Jos yra labai paplitęs žarnyno parazitas, ypač tarp mokyklinio amžiaus vaikų ir gyvenančių uždarose bendruomenėse.

Spalinės simptomai

Pagrindinis spalinių infekcijos simptomas – intensyvus niežulys aplink išangę, kuris dažniausiai pasireiškia naktį. Kiti galimi simptomai:

 • Dažnas, stiprus niežulys analinėje srityje
 • Neramus miegas dėl niežėjimo ir diskomforto
 • Skausmas, bėrimas ar kitas odos sudirginimas aplink išangę
 • Spalinės matomos išangėje ar išmatose

Spalinių priežastys ir užsikrėtimo būdai

spalinės kiaušinėliai
spalinės kiaušinėliai

Spalinių infekcija yra labai užkrečiama. Infekcijos ciklas prasideda nuo spalinių kiaušinių nuryjimo ar įkvėpimo. Šie mikroskopiniai kiaušiniai dažniausiai patenka ant paviršių, kuriuos palietė užkrėstas asmuo. Subrendusios patelės naktį palieka žarnyną ir išsirita išangėje, kur ir deda kiaušinius, sukeldamos niežulį ir diskomfortą.

 1. Kontaktas su užkrėstais paviršiais: Spalinių kiaušiniai gali likti ant įvairių paviršių, tokių kaip lovatiesės, rankšluosčiai, žaislai, ar netgi tualeto sėdynės.
 2. Asmeninis kontaktas: Glusus fizinis kontaktas su užkrėstu asmeniu, pavyzdžiui, rankų paspaudimas ar glaudus žaidimas, gali sukelti kiaušinių perkėlimą.
 3. Nešvarios rankos: Nepakankamas rankų plovimas po apsilankymo tualete arba prieš valgant gali leisti kiaušiniams patekti į burną ir toliau į virškinimo traktą.
 4. Netinkamas maisto produktų tvarkymas: Jei asmuo, turintis spalines ir neužsikrėtęs rankas, ruošia maistą, kiaušiniai gali patekti ant maisto produktų.
 5. Drabužiai ir patalynė: Kiaušiniai gali išlikti ant užkrėstų drabužių, patalynės ar rankšluosčių, o vėliau perkeliami ant odos ar kitų paviršių.
 6. Oro dalelės: Retesnis atvejis, bet kiaušiniai gali būti įkvėpti, ypač purtant užkrėstus audinius, pavyzdžiui, skalbiant ar drebant patalynę.

Spalinių diagnostika

Spalinių infekciją dažniausiai diagnozuoja naudojant juostelės testą: lipni, skaidri celiuloido juostelė prispaudžiama prie odos aplink išangę. Atlikus šį testą ryte, prieš maudynės ar tualetą, juostelė nunešama pas gydytoją, kuris mikroskopu gali pamatyti spalinių kiaušinius.

Spalinės gydymas

Spalinės gydomos vaistais, kuriuos galima įsigyti pagal receptą arba be jo. Svarbu, kad gydymas būtų taikomas visiems namų ūkio nariams ir artimiems kontaktams, kad išvengtų pakartotinio užsikrėtimo. Dažniausiai naudojami vaistai:

 • Mebendazolas (Vermox)
 • Albendazolas (Albenza)
 • Pirantelis pamoatas (Reese’s Pinworm Medicine)

Baltos kirmėlės išmatose – prevencija

spalinės žmogaus žarnyne
spalinės žmogaus žarnyne

Spalinių infekcijos ir pakartotinės infekcijos išvengimas yra įmanomas laikantis šių higienos taisyklių:

 • Kruopštus rankų plovimas muilu ir šiltu vandeniu, ypač po apsilankymo tualete ir prieš valgant.
 • Nagų trumpinimas ir švaros palaikymas.
 • Dušas kiekvieną rytą, kad būtų pašalinti per naktį nusėdę kiaušiniai.
 • Drabužių, patalynės ir rankšluosčių skalbimas karštame vandenyje.

Spalinės infekcija gali būti veiksmingai gydoma vaistais ir kruopščiai valant namus. Tačiau dėl spalinių kiaušinių nematomumo plika akimi ir jų didelio užkrečiamumo, gali įvykti pakartotinė infekcija.

Išvada

Baltos kirmėlės išmatose (Spalinės) infekcija yra dažna žarnyno infekcija, kurios pagrindinis simptomas yra intensyvus niežulys aplink išangę. Gydant vaistais ir laikantis švaros, infekcija yra kontroliuojama, tačiau pakartotinė infekcija yra įmanoma. Norint išvengti infekcijos pasikartojimo, svarbu laikytis higienos normų ir reguliariai tikrinti sveikatą. Bendravimas su sveikatos priežiūros specialistais ir tikslingas elgesio bei aplinkos higienos priemonių taikymas padeda užkirsti kelią šių nemalonių simptomų pasikartojimui ir užtikrinti sveiką gyvenimo būdą be spalinukės.

Susiję straipsniai

Palikti atsiliepimą

įrašykite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

- Reklama -

Naujausi straipsniai