12 būdų, kaip per daug cukraus kenkia jūsų kūnui

Cukrus yra saldus ir labai skanus, tačiau jo perteklius gali turėti neigiamą poveikį sveikatai. Nors vaisiuose, daržovėse, pieno produktuose ir grūduose esantis natūralus cukrus yra sveikas, pridėtinis cukrus, randamas įpakuotuose produktuose ir gėrimuose, gali sukelti sveikatos problemų.

Kiek yra per daug?

cinamonas ir cukrauks kiekis kraujyje

Amerikos Širdies Asociacija rekomenduoja ne daugiau kaip 6 šaukštelius (25 gramus) pridėtinio cukraus moterims ir 9 šaukštelius (36 gramus) vyrams per dieną. Vidutinis suvartojimas, tačiau, yra daug didesnis – apie 22 šaukšteliai (88 gramai) per dieną. Šie skaičiai rodo, kad daugelis žmonių vartoja cukraus kiekį, kuris gerokai viršija rekomenduojamas normas, nežinodami, kaip tai gali paveikti jų sveikatą.

Sveikatos problemos dėl cukraus

Svorio priaugimas

Gazuoti gėrimai yra pagrindinis pridėtinio cukraus šaltinis. Kasdien vartojant tokį gėrimą, per trejus metus galite priaugti iki 7kg papildomo svorio. Cukrus skatina kalorijų perteklių, kuris, nesudeginamas, virsta riebalais.

Širdies ligų rizika

Didelis cukraus suvartojimas gali padidinti širdies ligų riziką. Tai gali būti susiję su cukraus poveikiu kraujospūdžiui, taip pat su riebalų kiekio kraujyje padidėjimu. Širdies ligos yra pagrindinė mirčių priežastis visame pasaulyje.

Diabetas

Saldūs gėrimai gali didinti II tipo diabeto riziką. Tai atsitinka, nes aukštas cukraus kiekis kraujyje gali sutrikdyti insulino gamybą arba veikimą, kuris yra būtinas maisto pavertimui į energiją.

Aukštas kraujospūdis

Nors dažniausiai aukšto kraujospūdžio kaltininkas yra druska, cukrus taip pat gali turėti įtakos. Manoma, kad cukrus gali padidinti insulino lygį kraujyje, kas savo ruožtu daro poveikį kraujagyslių lankstumui.

Aukštas cholesterolis

Cukrus gali padidinti „blogąjį“ (LDL) cholesterolio lygį ir sumažinti „gerąjį“ (HDL) cholesterolio lygį. Tai gali sukelti aterosklerozę, būklę, kurios metu kraujagyslės tampa siauresnės ir kietesnės.

Kepenų ligos

Fruktozė, randama daugelyje pridėtų cukrų, gali sukelti riebalų kaupimąsi kepenyse, vadinamą nealkoholine riebalinė kepenų liga. Tai gali sukelti uždegimą, o ilgainiui – kepenų pažeidimą.

Dantų ėduonis

Cukrus maitina burnos bakterijas, kurios gamina rūgštį, ardančią dantų emalį. Tai gali sukelti dantų ėduonį, dantų skausmą ir net dantų netekimą.

Blogas miegas

Per didelis cukraus vartojimasgali sukelti kraujo gliukozės lygio svyravimus, dėl kurių dienos metu gali atsirasti nuovargis, o vakare – nemiga. Tai gali trukdyti normaliam miego ciklui.

Nuotaikos sutrikimai

Kai kurie tyrimai sieja didelį cukraus suvartojimą su psichinės sveikatos problemomis, tokiomis kaip nerimas ir depresija. Manoma, kad tai gali būti susiję su uždegiminiais procesais smegenyse.

Podagra

Fruktozės vartojimas gali didinti šlapimo rūgšties kiekį kraujyje, kas gali sukelti podagrą – skausmingą artrito formą, veikiančią sąnarius.

Inkstų akmenys

Didelis fruktozės suvartojimas gali didinti inkstų akmenų susidarymo riziką. Tai atsitinka, kai šlapime susiformuoja kietos kristalų formacijos.

Senėjimas

Gėrimai su cukrumi gali pagreitinti biologinį senėjimą. Tyrimai rodo, kad ilgalaikis didelis cukraus vartojimas gali sutrumpinti telomerų – chromosomų galų, apsaugančių nuo pažeidimų – ilgį.

Simptomai, kurie išduoda, kad vartojame per daug cukraus

cukraligė


Vartojant per daug pridėtinio cukraus, organizmas gali reaguoti įvairiais būdais, o tai pasireiškia įvairiais simptomais. Štai keletas pagrindinių požymių, kurie gali rodyti per didelį pridėtinio cukraus vartojimą:

 1. Svorio Priaugimas: Pridėtinis cukrus yra kaloringas ir neturi maistinių medžiagų, todėl jo perteklius gali prisidėti prie svorio priaugimo.
 2. Nuovargis ir Energijos Trūkumas: Nepaisant trumpalaikio energijos šuolio, kurį suteikia cukrus, ilgainiui jis gali sukelti nuolatinį nuovargį ir energijos trūkumą.
 3. Nuotaikų Svyravimai: Pridėtinis cukrus gali sukelti greitus cukraus lygio kraujyje pokyčius, dėl kurių gali kisti nuotaika, atsirasti dirglumas ir net depresija.
 4. Nemiga arba Miego Sutrikimai: Per daug cukraus gali sutrikdyti miego kokybę, sukeldamas nemigą arba neleisdamas pereiti į gilų miego etapą.
 5. Padidėjęs Alkis: Didelis cukraus suvartojimas gali sutrikdyti normalų organizmo alkio ir sotumo hormonų balansą, dėl ko atsiranda nuolatinis alkio jausmas.
 6. Odontologinės Problemos: Dantų ėduonis ir kitos burnos sveikatos problemos gali būti susijusios su per dideliu cukraus vartojimu, nes cukrus maitina kenksmingas burnos bakterijas.
 7. Sunkumai Koncentruotis: Per daug cukraus gali trukdyti dėmesio koncentracijai ir atminties funkcijoms.
 8. Padidėjęs Troškulys: Per didelis cukraus vartojimas gali sukelti dehidrataciją, dėl kurios atsiranda nuolatinis troškulys.
 9. Sausa Oda ir Spuogai: Cukrus gali turėti uždegiminį poveikį, kuris gali pasireikšti odos problemomis, pvz., spuogais ar sausumu.
 10. Padidėjęs Kraujospūdis: Ilgalaikis didelis cukraus suvartojimas gali prisidėti prie aukšto kraujospūdžio.
 11. Pilvo Pūtimas ir Virškinimo Problemos: Cukrus gali sutrikdyti virškinamojo trakto bakterijų balansą, sukeliant pilvo pūtimą, dujų susidarymą ir kitus virškinimo sutrikimus.
 12. Imuninės Sistemos Silpnėjimas: Per daug cukraus gali slopinti imuninės sistemos veiklą, dėl ko atsiranda dažnesni peršalimai ar infekcijos.
 13. Troškimas Saldumynų: Nuolatinis didelis cukraus suvartojimas gali sukelti norą vartoti dar daugiau saldumynų, rodydamas priklausomybę nuo pridėtinio cukraus kaip energijos šaltinio.
 14. Sąnarių Skausmas ir Uždegimas: Per didelis cukraus suvartojimas gali sukelti uždegimą organizme, kuris gali pasireikšti sąnarių skausmu ar standumu.
 15. Padidėjęs Cholesterolio Lygis: Per didelis cukraus vartojimas gali turėti įtakos lipidų profilims, dėl ko gali padidėti blogojo cholesterolio (LDL) lygis ir sumažėti gerojo cholesterolio (HDL) lygis.

Atminkite, kad šie simptomai gali būti ne tik per didelio cukraus vartojimo požymiai, bet ir kitų sveikatos būklių. Visada patartina kreiptis į sveikatos priežiūros specialistą, jei pastebite bet kokius nuolatinius ar nerimą keliančius simptomus. Gydytojas gali atlikti reikalingus tyrimus, įvertinti bendrą jūsų sveikatos būklę ir patarti dėl tinkamo gydymo ar mitybos pokyčių.

Be to, svarbu atkreipti dėmesį į savo mitybą ir bandyti sumažinti pridėtinio cukraus kiekį. Tai apima ne tik aiškiai saldžius produktus, bet ir tuos, kuriuose cukrus gali būti paslėptas, pavyzdžiui, perdirbtuose maisto produktuose, gėrimuose, padažuose ir pan. Sveikesnės mitybos įpročiai ne tik padeda kontroliuoti cukraus suvartojimą, bet ir gerina bendrą sveikatos būklę.


Išvados

Per didelis cukraus vartojimas turi platų neigiamų sveikatos pasekmių spektrą. Svarbu riboti pridėto cukraus suvartojimą ir rinktis sveikesnius maisto produktus, siekiant išvengti šių sveikatos problemų.

Cukrus – baltoji mirtis

Šaltinis

SourcewebMd

Susiję straipsniai

Palikti atsiliepimą

įrašykite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

- Reklama -

Naujausi straipsniai