Graikinio riešutmedžio genėjimas: išsamus vadovas

Graikinio riešutmedžio genėjimas yra esminis veiksmas, siekiant užtikrinti sveiką ir produktyvų medžio augimą. Graikinis riešutmedis (Juglans regia) yra vertingas medis, kuris ne tik teikia skanius ir maistingus riešutus, bet ir gali tapti įspūdingu jūsų sodo akcentu. Norint užtikrinti sveiką ir produktyvų medžio augimą, būtina reguliariai atlikti jo genėjimą.

Kodėl svarbu genėti graikinį riešutmedį?

Graikinio riešutmedžio genėjimas yra būtinas dėl kelių priežasčių:

 1. Sveikata: Genėjimas padeda pašalinti sergančias, pažeistas ar mirusias šakas, kurios gali tapti ligų ar kenkėjų židiniu.
 2. Derlius: Tinkamai genimas riešutmedis duoda gausesnį ir kokybiškesnį derlių, nes saulės šviesa ir oras lengviau pasiekia visas medžio dalis.
 3. Struktūra: Genėjimas padeda formuoti stiprią ir stabilią medžio struktūrą, kuri gali išlaikyti sunkius riešutų derlius ir apsaugoti nuo šakų lūžimo.
 4. Estetika: Gražiai suformuotas medis yra estetiškai patrauklus ir gali tapti puošmena jūsų sode.

Kada geriausia genėti graikinį riešutmedį?

Geriausias laikas, kada turėtų būti atliekamas graikinio riešutmedžio genėjimas, yra vėlyvą žiemą arba ankstyvą pavasarį, kai medis dar miega ir nesulaukė aktyvaus augimo sezono. Tuo metu medžio sultys dar nėra aktyviai cirkuliuojančios, todėl graikinio riešutmedžio genėjimas sukelia mažiau streso ir sumažėja rizika, kad medis užsikrės ligomis.

Graikinio riešutmedžio genėjimo – metodai

Graikinis riešutas
Graikinis riešutas

1. Formuojamasis genėjimas

Graikinio riešutmedžio genėjimas jaunam medžiui yra atliekamas siekiant sukurti stiprų ir gerai subalansuotą vainiką. Pradėkite formuojamąjį genėjimą, kai medis yra jaunas, ir toliau formuokite vainiką kasmet, kol medis pasieks norimą formą.

 • Pagrindinė šaka: Pasirinkite vieną pagrindinę šaką, kuri bus medžio kamienas.
 • Skeleto šakos: Palikite kelias stiprias šakas, kurios taps medžio skeleto šakomis. Šios šakos turėtų būti tolygiai išdėstytos aplink kamieną ir turėti pakankamai erdvės augti.

2. Palaikomasis genėjimas

Graikinio riešutmedžio genėjimas suaugusiam medžiui yra atliekamas siekiant išlaikyti sveiką ir produktyvų augimą. Palaikomasis genėjimas turėtų būti atliekamas kasmet arba kas keletą metų, priklausomai nuo medžio būklės.

 • Pažeistų šakų šalinimas: Pašalinkite visas pažeistas, sergančias ar mirusias šakas.
 • Per tankių šakų retinimas: Pašalinkite per tankiai augančias šakas, kad pagerintumėte oro ir šviesos pralaidumą.
 • Vainiko mažinimas: Jei medis tampa per didelis, sumažinkite vainiko dydį, nupjaudami dalį viršutinių šakų.

3. Atnaujinamasis genėjimas

Graikinio riešutmedžio genėjimas senam ar apleistam medžiui yra atliekamas siekiant atnaujinti jo augimą ir produktyvumą. Atnaujinamasis genėjimas gali būti atliekamas keliais etapais per keletą metų.

 • Radikalus genėjimas: Pirmuosius metus pašalinkite didžiąją dalį senų ir pažeistų šakų.
 • Vainiko atstatymas: Kitais metais formuokite naujas skeleto šakas ir sukurkite sveiką vainiką.

Praktiniai patarimai genėjant graikinį riešutmedį

 • Naudokite aštrius įrankius: Naudokite aštrius ir švarius genėjimo įrankius, kad sumažintumėte medžio sužalojimo riziką ir išvengtumėte infekcijų.
 • Genėkite kampu: Pjūvius darykite kampu, kad vanduo nesikauptų ant pjūvio paviršiaus ir nesukeltų puvimo.
 • Nenaudokite genėjimo tepalų: Nors anksčiau buvo populiaru naudoti genėjimo tepalus, naujausi tyrimai rodo, kad jie gali užkirsti kelią natūraliam gijimui ir skatinti grybelines infekcijas.
 • Stebėkite medžio būklę: Reguliariai stebėkite savo medį ir nedelsdami imkitės veiksmų, jei pastebite ligos ar kenkėjų požymius.

Graikinio riešutmedžio genėjimas yra svarbus sodo priežiūros aspektas, kuris gali ženkliai pagerinti medžio sveikatą ir derlių. Tinkamai atliktas genėjimas užtikrina, kad jūsų medis bus stiprus, sveikas ir produktyvus daugelį metų.

Šaltiniai

Susiję straipsniai

Palikti atsiliepimą

įrašykite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

- Reklama -

Naujausi straipsniai