Paprastoji naktižiedė – gydomosios savybės ir naudojimo patarimai

Paprastoji naktižiedė (Oenothera biennis) yra augalas, plačiai žinomas dėl savo gydomųjų savybių, kuris ilgainiui tapo vertingu natūralios medicinos ingredientu. Šis nuostabus augalas, dar vadinamas vakarine naktižiede, yra kilęs iš Šiaurės Amerikos ir jau šimtmečius naudojamas įvairiems sveikatos sutrikimams gydyti.

Aptarkime, kokios yra paprastosios naktižiedės gydomosios savybės, kaip jas galima panaudoti kasdieniame gyvenime ir kodėl šis augalas yra vertingas sveikatai.

Kas yra paprastoji naktižiedė?

Paprastoji naktižiedė yra dvimetis augalas, kurio pirmuosius metus formuojasi lapų rozetė, o antraisiais metais jis išaugina aukštą stiebą su kvapniomis, geltonomis gėlėmis. Šio augalo žiedai atsiveria vakare ir užsisklenžia anksti rytą, taip jis ir gavo savo pavadinimą. Svarbiausios gydomosios savybės siejamos su šio augalo sėklomis, iš kurių gaunamas vertingas aliejus.

Paprastosios naktižiedės aliejus

Naktižiedės aliejus, gaunamas iš augalo sėklų, yra turtingas gama-linoleno rūgštimi (GLA), kuri yra omega-6 riebalų rūgštis. Ši rūgštis yra esminė organizmo uždegiminių procesų reguliavimo dalis ir yra svarbi ląstelių membranų struktūrai. Be GLA, paprastoji naktižiedė taip pat turi kitų naudingų riebalų rūgščių, tokių kaip oleino rūgštis ir linolo rūgštis, kurios prisideda prie bendros sveikatos gerinimo.

Gydomosios naktižiedės savybės

Paprastosios naktižiedės žiedai natūralioje aplinkoje.
Paprastoji naktižiedė

1. Odos Sveikata

Naktižiedės aliejus yra plačiai naudojamas odos priežiūros produktuose dėl savo gebėjimo mažinti uždegimą ir drėkinti odą. Jis yra veiksmingas gydant tokias odos ligas kaip egzema, aknė ir psoriazė. Aliejus padeda atstatyti odos barjerinę funkciją, mažina niežulį ir paraudimą.

2. Hormonų pusiausvyra

Paprastosios naktižiedės aliejus yra populiarus tarp moterų, siekiančių reguliuoti hormonų balansą. Jis gali sumažinti premenstruacinio sindromo (PMS) simptomus, tokius kaip nuotaikos svyravimai, pilvo pūtimas ir krūtų jautrumas. Taip pat jis gali padėti sušvelninti menopauzės simptomus, įskaitant karščio bangas ir emocinį nestabilumą.

3. Sąnarių skausmo mažinimas

Naktižiedės aliejus turi priešuždegiminių savybių, todėl gali būti naudingas sergantiesiems reumatoidiniu artritu. Jis gali sumažinti sąnarių skausmą ir sustingimą, pagerindamas bendrą judrumą ir gyvenimo kokybę.

4. Širdies sveikata

GLA, esanti naktižiedės aliejuje, gali padėti mažinti cholesterolio lygį ir pagerinti kraujotaką. Tai gali sumažinti širdies ir kraujagyslių ligų riziką, padėti išlaikyti sveiką širdies ritmą ir kraujospūdį.

Naktižiedės aliejaus naudojimas

Naktižiedės aliejus gali būti naudojamas įvairiais būdais. Jis gali būti vartojamas kaip maisto papildas kapsulių pavidalu arba tepamas tiesiogiai ant odos. Be to, šis aliejus gali būti įtrauktas į kosmetikos priemones, tokias kaip kremai, losjonai ir šampūnai, siekiant pagerinti odos ir plaukų būklę.

Dozavimas ir saugumas

Vartojant naktižiedės aliejų kaip maisto papildą, svarbu laikytis rekomenduojamos dozės. Dažniausiai suaugusiesiems rekomenduojama paros dozė yra 500-1000 mg. Tačiau prieš pradedant vartoti bet kokius papildus, visada geriausia pasitarti su gydytoju, ypač jei turite kokių nors sveikatos sutrikimų ar vartojate kitus vaistus.

Naktižiedės aliejus paprastai yra saugus, tačiau kai kuriems žmonėms gali sukelti šalutinį poveikį, pvz., galvos skausmą, skrandžio sutrikimus ar alergines reakcijas. Jei pastebite bet kokius neigiamus simptomus, nustokite vartoti aliejų ir kreipkitės į gydytoją.

Papildomi naktižiedės naudojimo būdai

Be aliejaus, paprastosios naktižiedės žiedai ir lapai taip pat turi gydomųjų savybių. Žiedai dažnai naudojami raminančioms arbatoms gaminti, kurios gali padėti sumažinti stresą ir pagerinti miego kokybę. Lapai gali būti naudojami kaip kompresai žaizdoms ir odos bėrimams gydyti.

Tradicinė medicina ir moksliniai tyrimai

Paprastoji naktižiedė jau seniai naudojama tradicinėje medicinoje. Šiaurės Amerikos indėnai naudojo šį augalą žaizdoms gydyti ir kaip maistą. Šiuolaikiniai moksliniai tyrimai patvirtina daugelį tradicinių naudojimo būdų ir atskleidžia naujas galimybes.

Tyrimai rodo, kad naktižiedės aliejus gali būti naudingas ne tik odos ir sąnarių problemoms, bet ir neurologiniams sutrikimams, tokiems kaip diabetinė neuropatija. Taip pat yra tyrimų, kurie nagrinėja naktižiedės aliejaus potencialą gydant autoimunines ligas ir vėžį, nors šios sritys dar reikalauja išsamesnių tyrimų.

Apibendrinimas

Paprastoji naktižiedė yra vertingas augalas, turintis daug gydomųjų savybių. Nuo odos priežiūros iki hormonų balanso ir sąnarių sveikatos, šis augalas gali pasiūlyti daugybę naudų. Svarbu naudoti naktižiedės aliejų atsakingai ir pasitarti su sveikatos priežiūros specialistu prieš pradedant bet kokį naują papildų vartojimą.

Šaltiniai

  1. WebMD – Evening Primrose Oil
  2. Healthline – Evening Primrose Oil Benefits
  3. National Center for Complementary and Integrative Health – Evening Primrose

Susiję straipsniai

Palikti atsiliepimą

įrašykite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

- Reklama -

Naujausi straipsniai