Niežai ar alergija: kaip atskirti ir pasirinkti tinkamą gydymą?

Kai kalbame apie niežulį ir odos problemas, dažnai galime susimaišyti tarp dviejų dažnai pasitaikančių sąlygų: niežai ar alergija. Abi būklės gali sukelti panašius simptomus, tokius kaip odos paraudimas, patinimas, ir ypač niežėjimas, tačiau jų priežastys, gydymas, ir profilaktika skiriasi. Suprasti, jūsų simptomus sukelia niežai ar alergija, yra svarbu siekiant pasirinkti tinkamą gydymo būdą.

Kas yra niežai?

Niežai yra odos būklė, kurią sukelia niežų erkutės (Sarcoptes scabiei) infekcija. Šios mažytės erkutės įsiskverbia į odos paviršių ir ten deda kiaušinius, sukeliančius stiprų niežėjimą, ypač naktį. Niežų infekcija paprastai plinta tiesioginiu kūno kontaktu su infekuotu asmeniu arba per užkrėstus rūbus, patalynę.

Simptomai:

 • Intensyvus niežėjimas, ypač naktį.
 • Bėrimas, kurį sudaro maži, kieti mazgeliai arba pūslelės, dažniausiai tarp pirštų, aplink juosmenį, pažastyse, ant vidinės šlaunų pusės.
 • Matomos baltos linijos ant odos, kurios yra erkutės judėjimo pėdsakai

Daugiau apie niežus skaitykite – ČIA

Kas yra alergija?

Alergija yra imuninės sistemos reakcija į medžiagas aplinkoje, vadinamas alergenais, kurios daugumai žmonių nesukelia jokių problemų, tai dažniausiai atsako į klausimą niežai ar alergija. Tokios medžiagos gali būti maistas, augalų žiedadulkės, namų dulkių erkutės, gyvūnų pleiskanos, tam tikros medžiagos odos priežiūros produktuose ir pan.

Simptomai:

 • Niežėjimas, paraudimas, ir odos išbėrimas.
 • Čiaudulys, ašarojimas, sloga ar užsikimšusi nosis.
 • Kvėpavimo sunkumai ar astmos priepuoliai (sunkesniais atvejais).

Niežai ar alergija – kaip atskirti?

Pagrindinis skirtumas tarp niežų ir alergijos yra priežastis ir plitimo būdas. Niežus sukelia erkutės, o alergiją – imuninės sistemos reakcija į alergenus. Be to, niežai paprastai sukelia labai intensyvų niežėjimą naktį ir būdingus odos pažeidimus, o alergijos simptomai gali būti įvairesni ir priklauso nuo konkretaus alergeno.

 1. Priežastys:
  • Niežai: Dažniausiai sukelti vabzdžių įkandimai arba alergijos įkandimo vietose. Taip pat gali būti sukelti odos ligomis, tokiomis kaip dermatitas arba vabzdžių parazitai, tokie kaip erkės.
  • Alergijos: Alerginės reakcijos gali kilti dėl įvairių veiksnių, tokių kaip maisto produktai, gyvūnų plaukai, augalai, chemikalai ar vaistai.
 2. Simptomai:
  • Niežai: Pagrindinis simptomas yra intensyvus niežėjimas, kuris gali būti kartu su bėrimais, paraudimu ar odos pažeidimais.
  • Alergijos: Simptomai gali būti labai įvairūs, įskaitant odos paraudimą, patinimą, bėrimus, čiaudulį, nosies gleivinės patinimą, ašarojimą ir kt.
 3. Gydymas:
  • Niežai: Gydymas gali apimti vietinį niežulio malšinimą specialiais kremu ar losjonais, taip pat gali prireikti vaistų nuo niežulio, antihistamininių vaistų ar netgi kortikosteroidų.
  • Alergijos: Gydymas gali skirtis priklausomai nuo alergeno tipo ir reakcijos sunkumo. Tai gali apimti antihistamininius vaistus, kortikosteroidus, epinefriną ar netgi alergenų imunoterapiją.
 4. Profilaktika:
  • Niežai: Profilaktika gali apimti vengti įkandimo vietų, naudoti repelentus, dėvėti tinkamą apsaugą gamtoje ar naudoti vaistus profilaktiškai.
  • Alergijos: Profilaktika gali apimti alergenų išvengimą, tokių kaip maisto produktai ar aplinkos alergenai, naudojant antihistamininius vaistus pagal rekomendacijas ar netgi alergenų imunoterapiją.

Gydymas ir profilaktika

niezai ar alergija
niežai ar alergija

Niežai: Gydymui paprastai skiriami vietiniai arba sisteminiai vaistai. Svarbu taip pat gydyti aplinkinius žmones ir dezinfekuoti asmeninius daiktus, tokius kaip rūbai ir patalynė.

Alergija: Alergijos gydymas apima vengimą alergenų, antihistamininių vaistų vartojimą simptomams malšinti, ir kartais – imunoterapiją.


Išvada

Jei nesate tikri, ar jūsų simptomus sukelia niežai ar alergija, svarbu pasitarti su sveikatos priežiūros specialistu. Tikslus diagnozavimas yra svarbus veiksmingam gydymui pradėti.

Susiję straipsniai

Palikti atsiliepimą

įrašykite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

- Reklama -

Naujausi straipsniai