Kaip nustatyti, ar vištiena yra sugedusi: ženklai ir į ką reikėtų atkreipti dėmesį

Kaip ir daugelis paukštienos bei mėsos produktų, vištiena gali sugesti. Tai gali paveikti jos skonį ir tekstūrą – ir kai kuriais atvejais sukelti jums ligą. Todėl svarbu žinoti, kaip nustatyti, ar vištiena yra sugedusi. Laimei, galite ieškoti tam tikrų ženklų, kad įsitikintumėte, jog valgote saugią vartoti vištieną.

Šis straipsnis paremtas informacija iš “Healthline” svetainės. Pilną originalų straipsnį galite rasti čia.

Išvaizda ir spalva

sveika vištienos krutinėle

Priklausomai nuo to, ar turite žalią ar virtą vištieną, yra keletas svarbių dalykų, kuriuos reikėtų pastebėti dėl jos išvaizdos ir spalvos.

Žalia vištiena:

Prieš ruošdami vištieną, svarbu pažiūrėti į jos išvaizdą dėl sugedimo požymių. Žalia vištiena turėtų būti šviesiai rožinės spalvos su baltomis riebalų dalimis. Jei mėsa yra pilka ar žalia, arba jei riebalai yra geltonos spalvos, tai yra sugedimo požymis, ir turėtumėte atsisakyti vištienos.

 1. Spalva: Šviežia žalia vištiena paprastai yra šviesiai rožinės spalvos su baltomis riebalų dalimis. Tai yra natūrali ir sveika vištienos spalva.
 2. Pokyčiai spalvoje: Jei vištienos mėsa tampa pilka, žalia arba jei riebalai tampa geltoni, tai yra aiškus sugedimo požymis. Tokiu atveju vištieną reikėtų išmesti.
 3. Oksimoglobinio poveikis: Kartais gali būti pastebimi nedideli spalvos pokyčiai vištienos mėsoje, pvz., šiek tiek tamsesnė arba blyškesnė rožinė spalva. Tai yra normalus oksimoglobino – raudono baltymo ir pigmento – poveikis, kuris virsta metmoglobino po poveikio deguoniui. Nors tai nėra sugedimo požymis, tai gali reikšti, kad vištiena nėra labai šviežia.
 4. Pelėsiai: Jei ant vištienos pastebite matomus pelėsio augimo ženklus, nedelsdami išmeskite ją. Skirtingai nei kietuose sūriuose, negalite tiesiog nupjauti mažos dalies, kurioje atsirado pelėsis, todėl turėtumėte išmesti visą vištienos gabalą ar partiją.
virta vištiena

Virta vištiena:

Virta vištiena turėtų būti balta, be rožinių mėsos gabalėlių. Rožinė mėsa yra ženklas, kad vištiena yra neperkaitinta.

 1. Spalva: Virta vištiena turėtų būti balta spalva, be jokių rožinių mėsos gabalėlių. Jei pastebite rožinę spalvą, tai gali reikšti, kad vištiena yra neperkaitinta ir gali būti nesaugi vartoti.
 2. Laikymo sąlygos: Jei laikote vištieną kaip likučius, būtinai laikykite ją šaldytuve ne aukštesnėje kaip 40°F (4°C) temperatūroje, sandariai uždarytoje talpykloje ne ilgiau kaip 3 dienas. Be to, po virimo ar valgymo vištieną reikėtų nedelsiant padėti į šaldytuvą.

Vištienos išvaizda ir spalva yra svarbūs veiksniai, kurie gali padėti nustatyti jos šviežumą ir saugumą. Visada būkite atidūs ir stebėkite bet kokius neįprastus pokyčius, kad užtikrintumėte, jog valgote saugų ir sveiką maistą.

Kvapas

vištienos kvapas

Vienas iš aiškių blogos vištienos požymių yra nemalonus kvapas. Šviežia, žalia vištiena turėtų turėti labai silpną kvapą arba jo visai neturėti. Jei jūsų vištienoje yra labai ryškus kvapas, pavyzdžiui, rūgštus ar sieros pavidalo kvapas, panašus į supuvusius kiaušinius, atsisakykite jos.

 1. Rūgštus kvapas: Sugedusi vištiena dažnai skleidžia stiprų rūgštų kvapą. Tai yra dėl bakterijų, kurios pradeda daugintis ant mėsos, kai ji pradeda gęsti. Šis kvapas yra labai skirtingas nuo šviežios vištienos kvapo ir yra aiškus sugedimo požymis.
 2. Ammoniako kvapas: Kartais sugedusi vištiena gali skleisti stiprų ammoniako arba šlapimo kvapą. Tai yra dėl tam tikrų bakterijų rūšių, kurios gamina šiuos specifinius kvapus, kai jos dauginasi ant mėsos.
 3. Puvimo kvapas: Tai yra vienas iš labiausiai atpažįstamų ir nemaloniausių kvapų. Jei jūsų vištiena skleidžia puvimo kvapą, tai yra aiškus ženklas, kad ji yra sugedusi ir neturėtų būti vartojama.
 4. Sviežios vištienos kvapas: Sviežia vištiena turėtų turėti švelnų, beveik neutralų kvapą. Jei pastebite, kad vištienos kvapas yra per stiprus arba keistas, net jei jis nėra būdingai nemalonus, tai gali būti ženklas, kad vištiena pradeda gęsti.
 5. Laikymo sąlygos: Jei vištiena buvo laikoma šaldytuve ilgiau nei kelias dienas arba jei ji buvo laikoma esant aukštesnei temperatūrai, tai gali padidinti bakterijų augimo greitį ir paskatinti blogo kvapo atsiradimą.
 6. Patikrinkite galiojimo laiką: Nors galiojimo laikas nėra absoliutus rodiklis, jei vištiena yra arti galiojimo laiko pabaigos arba jau pasibaigęs, tai gali būti ženklas, kad ji pradeda gęsti.

Vištienos kvapas yra svarbus ir patikimas būdas nustatyti jos šviežumą. Jei pastebite bet kokį neįprastą ar nemalonų kvapą, geriausia būtų išmesti vištieną ir nevartoti jos. Visada būkite atidūs ir rinkitės šviežią vištieną, kad užtikrintumėte savo ir šeimos sveikatą.

Tekstūra

vištienos tekstūra

Šviežia žalia vištiena turi blizgančią, šiek tiek minkštą tekstūrą. Ji neturėtų būti lipni arba klampi. Jei po to, kai paliesite žalią vištieną, ant jūsų rankų yra lipnių likučių, tai yra ženklas, kad ji yra sugedusi.

 1. Lipnus paviršius: Viena iš akivaizdžiausių sugedusios vištienos požymių yra lipnus arba klampus paviršius. Jei paliesite vištieną ir pastebėsite, kad ant jūsų pirštų lieka lipni medžiaga, tai gali būti ženklas, kad vištiena pradeda gęsti.
 2. Per didelis minkštumas: Sviežia vištiena turėtų būti tvirta liesti. Jei ji yra pernelyg minkšta arba lengvai įspausta, tai gali būti ženklas, kad ji yra sugedusi.
 3. Pakitusi struktūra: Sviežios vištienos raumenys turėtų būti aiškiai matomi ir tvirti. Jei pastebite, kad raumenų struktūra yra pažeista, pluoštoji arba pernelyg drėgna, tai gali būti sugedimo požymis.
 4. Slidus paviršius: Sviežia vištiena gali būti šiek tiek drėgna, tačiau ji neturėtų būti slidus. Jei vištienos paviršius yra pernelyg slidus arba jaučiate, kad ant jos yra klampi medžiaga, tai gali būti dėl bakterijų augimo.
 5. Pakitusi spalva: Nors spalva nėra tiesiogiai susijusi su tekstūra, verta pastebėti, kad sugedusi vištiena gali pasikeisti ne tik kvapu ir tekstūra, bet ir spalva. Jei pastebėsite, kad vištienos spalva yra pernelyg tamsi, blyški arba neturi šviežumo ženklų, tai gali būti dar vienas sugedimo požymis.

Vištienos tekstūra yra svarbus šviežumo rodiklis. Jei pastebėsite bet kokius neįprastus pokyčius, tokius kaip lipnus paviršius, per didelis minkštumas ar keista struktūra, geriausia būtų išmesti vištieną ir nevartoti jos. Visada būkite atidūs ir rinkitės šviežią vištieną, kad užtikrintumėte savo ir šeimos sveikatą.

Galiojimo laikotarpis

Be aiškių sugedimo požymių, taip pat svarbu pažiūrėti į galiojimo laikotarpį, taip pat apsvarstyti, kada įsigijote vištieną.

 1. Kas yra galiojimo laikotarpis? Tai data, iki kurios gamintojas garantuoja produkto kokybę, jei jis laikomas tinkamomis sąlygomis. Tai nereiškia, kad produktas taps nesaugus vartoti po šios datos, tačiau jo kokybė gali prastėti.
 2. Kaip nustatyti galiojimo laikotarpį: Dauguma prekybos centruose parduodamos vištienos turi ant pakuotės nurodytą galiojimo laikotarpį. Ši data yra geras orientyras, tačiau visada reikėtų atsižvelgti į kitus šviežumo požymius, tokius kaip kvapas, tekstūra ir spalva.
 3. Laikymo sąlygų svarba: Net jei vištiena nėra pasiekusi galiojimo laikotarpio pabaigos, ji gali sugesti, jei nebuvo laikoma tinkamomis sąlygomis. Pavyzdžiui, jei vištiena buvo laikoma pernelyg šiltoje temperatūroje arba jei pakuotė buvo pažeista, tai gali padidinti bakterijų augimo riziką.
 4. Užšaldyta vištiena: Užšaldyta vištiena gali išlikti šviežia ilgiau nei šaldytuve laikoma. Tačiau svarbu atminti, kad vištiena turėtų būti užšaldyta prieš pasibaigiant jos galiojimo laikotarpiui ir tada laikoma šaldiklyje ne ilgiau kaip 9-12 mėnesių.
 5. Ką daryti su vištiena po galiojimo laikotarpio: Jei vištiena pasiekė ar viršijo galiojimo laikotarpį, patikrinkite kitus šviežumo požymius. Jei ji atrodo, kvapo ar skonio požiūriu gera, ji gali būti saugi vartoti. Tačiau jei yra bet kokių abejonių dėl jos šviežumo, geriausia būtų ją išmesti.
 6. Prevencija: Norint išvengti problemų su sugedusia vištiena, visada laikykite ją šaldytuve arba šaldiklyje, laikykitės higienos taisyklių ir vartokite ją kuo greičiau po pirkimo.

Vištienos galiojimo laikotarpis yra svarbus šviežumo ir saugumo rodiklis. Visada patikrinkite šią datą prieš vartodami vištieną ir atsižvelkite į kitus šviežumo požymius. Laikydamiesi šių patarimų, galite užtikrinti, kad vartojate tik šviežią ir saugią vištieną.


Išvada

Galėdami nustatyti, kada jūsų vištiena yra sugedusi, padėsite saugoti save ir savo šeimą nuo maisto pernešamų ligų. Šviežia žalia vištiena paprastai yra šviesiai rožinės spalvos su baltomis riebalų dalimis, turi mažai arba visai nėra kvapo ir yra minkšta bei drėgna. Jei jūsų vištiena yra lipni, turi nemalonų kvapą arba pasikeitė į geltoną ar kitokią spalvą – rekomenduojame jos nedelsent atsikratyti.

Šis straipsnis paremtas informacija iš “Healthline” svetainės. Pilną originalų straipsnį galite rasti čia.

Susiję straipsniai

Palikti atsiliepimą

įrašykite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

- Reklama -

Naujausi straipsniai