Kaip patikrinti ar kiaušinis geras: 5 paprasti metodai

Kiaušiniai yra vertingas maistinis šaltinis, kupinas būtinų maistinių medžiagų, tokių kaip baltymai, vitaminas B12 ir cholinas. Be to, žinant, kaip patikrinti ar kiaušinis geras, galima išnaudoti jų teikiamą naudą ir sumažinti apsinuodijimo tikimybę. Didžioji dalis kiaušinio riebalų yra nesočiosios riebalų rūgštys, kurios yra naudingos širdies sveikatai. Kiaušiniuose esantis karotenoidas luteinas taip pat gali teigiamai veikti akių sveikatą, ypač mažinant riziką susirgti makulos degeneracija.

Nepaisant to, kartais gali būti sudėtinga nustatyti, ar kiaušiniai vis dar tinkami vartoti. Pasenę kiaušiniai gali sukelti apsinuodijimą, todėl svarbu žinoti, kaip atpažinti pasenusius kiaušinius.

Kaip patikrinti ar kiaušinis geras

1. Kiaušinio kvapas

Vienas iš būdų patikrinti kiaušinio šviežumą – pauostyti jį. Kiaušinį atsargiai sudaužykite ant švarios, baltos lėkštės ir pažiūrėkite, ar jo kvapas neįtartinas. Švieži kiaušiniai turi vos juntamą, subtilų kvapą. Jeigu kiaušinis skleidžia stiprų, nemalonų kvapą, tai aiškus požymis, kad jis yra sugedęs.

2. Įvertinkite kiaušinio išvaizdą

Kaip patikrinti ar kiaušinis geras neapsiriboja tik galiojimo data ar vandens testu. Svarbu atkreipti dėmesį į kiaušinio išvaizdą tiek prieš jį sudaužant, tiek ir po to. Štai į ką reikėtų atkreipti dėmesį:

 • Lukšto būklė: Prieš daužant kiaušinį, atidžiai apžiūrėkite jo lukštą. Ar nėra įtrūkimų, lipnumo ar miltelių? Įtrūkimai gali reikšti, kad kiaušinis buvo pažeistas ir gali būti užkrėstas bakterijomis. Lipnumas ar milteliai ant lukšto gali rodyti bakterinį augimą ar net pelėsį, todėl tokie kiaušiniai neturėtų būti vartojami.
 • Baltymų ir trynio patikrinimas: Kai kiaušinis sudaužytas:
  • Baltymas: Šviežio kiaušinio baltymas turėtų būti tankus ir drumstas, palaikantis savo formą aplink trynį. Jei baltymas yra plonas ir vandeninis, tai gali būti senumo ženklas.
  • Trynys: Šviežio kiaušinio trynys yra ryškiai geltonas ir turėtų būti apvalus bei iškilus. Jeigu trynys atrodo plokščias ir lengvai subyra, tai gali reikšti, kad kiaušinis nėra pirmo šviežumo.

Atidus šių detalių stebėjimas padės nustatyti, ar kiaušinis dar tinkamas vartoti. Šie patikrinimai yra itin svarbūs, siekiant išvengti nekokybiško maisto vartojimo, kuris gali sukelti sveikatos problemų.

3. Patikrinkite galiojimo datą

Kiaušinių pakuotėje dažnai būna nurodyta “vartoti iki” arba galiojimo data, kuri gali būti naudingas orientyras. Nors kiaušiniai dažnai išlieka švieži šiek tiek ilgiau nei nurodyta data, tai yra geras pradinis šviežumo patikrinimas. Norint išsiaiškinti kaip patikrinti ar kiaušinis geras, ši informacija padeda pradėti nuo pagrindų ir užtikrinti, kad vartojate kokybišką produktą.

4. Atlikite bandymą vandenyje

Kiaušinio tikrinimas vandenyje
Kiaušinio kokybės tikrinimas vandenyje

Vandens bandymas yra populiarus būdas nustatyti kiaušinio šviežumą:

 • Įpilkite šalto vandens į dubenį.
 • Atsargiai įmeskite kiaušinį į vandenį.
 • Stebėkite kiaušinio elgseną vandenyje:
  • Švieži kiaušiniai nuskęs į dugną ir guls šonu.
  • Seni kiaušiniai iškils į paviršių arba pakibs vandenyje.

Šis bandymas, kaip patikrinti ar kiaušinis geras, remiasi oru, kuris kaupiasi kiaušinyje per laiką. Kiaušinių lukštai yra porėti, leidžiantys orui patekti į vidų ir sukaupti orą, kuris su laiku didėja, todėl senesni kiaušiniai plūduriuoja.

5. Tikrinkite kiaušinio lipnumą

Jeigu kiaušinio baltymas ar trynys atrodo slidus ar lipnus, tai gali būti bakterinio augimo požymis. Tokiu atveju kiaušinis neturėtų būti vartojamas.

Kiek laiko kiaušiniai išlieka švieži?

Kaip patikrinti ar kiaušinis geras yra svarbus klausimas, ypač atsižvelgiant į tai, kad paprastai kiaušiniai gali išlikti švieži nuo 3 iki 5 savaičių, jei laikomi šaldytuve. Norint užtikrinti, kad kiaušiniai išliktų švieži kuo ilgiau, būtina juos teisingai laikyti. Štai keletas patarimų, kaip tai padaryti:

 • Laikymo vieta: Kiaušinius reikia laikyti šaldytuvo šalčiausioje dalyje, o ne šaldytuvo durelėse, kur temperatūra gali svyruoti, kai durelės dažnai atidaromos ir uždaromos.
 • Pakuotė: Geriausia kiaušinius laikyti jų originalioje kartoninėje pakuotėje arba sandariame inde. Tai ne tik padeda išlaikyti optimalią drėgmę, bet ir apsaugo kiaušinius nuo kitų maisto produktų kvapų, kurie gali pakeisti jų skonį.
 • Žymėjimas ir kontrolė: Ant kiaušinių pakuotės dažnai yra nurodyta pakavimo data, kuria remiantis galima sekti, kiek laiko kiaušiniai jau laikomi. Ši informacija gali padėti nuspręsti, ar kiaušiniai vis dar švieži.

Atminkite, kad švieži kiaušiniai ne tik skanesni, bet ir saugesni vartoti. Regularus jų būklės tikrinimas ir tinkamas laikymas padeda išvengti maisto apsinuodijimo ir užtikrina, kad jūsų mityba būtų sveika ir saugi.

Ką daryti, jei suvalgėte pasenusį kiaušinį?

Pasenusių kiaušinių vartojimas gali sukelti maisto apsinuodijimą, todėl reikėtų žinoti pagrindinius požymius, kad išvengtumėte sveikatos problemų.

Jei suvalgėte pasenusį kiaušinį, būkite atidūs šiems simptomams:

Šie simptomai gali atsirasti per kelias valandas ar net dienas po užkrėsto maisto suvartojimo. Svarbu reaguoti greitai ir teisingai. Gausus vandens vartojimas ir poilsis yra pagrindinės savijautos gerinimo priemonės.

Jeigu simptomai yra stiprūs ar išlieka ilgiau nei 24 valandas, nedelsiant kreipkitės į gydytoją. Kaip patikrinti ar kiaušinis geras – ne mažiau svarbu sveikatos problemų prevencijai, reikia tinkamai laikyti maisto produktus ir reguliariai tikrinti jų šviežumą. Atminkite, kad geriausias būdas išvengti bet kokių rizikų – visada pasikonsultuoti su sveikatos priežiūros specialistu, jei kyla abejonių dėl suvartojamo maisto.

Susiję straipsniai

Palikti atsiliepimą

įrašykite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

- Reklama -

Naujausi straipsniai