Kas blogo gali nutikti jeigu vartosite per daug durskos?

Druska sudaryta iš maždaug 40% natrio ir 60% chlorido. Ji dažnai naudojama maistui suteikti skonio arba jį konservuoti. Natriumas yra mineralas, būtinas optimaliai raumenų ir nervų funkcijai. Kartu su chloridu jis taip pat padeda jūsų kūnui išlaikyti tinkamą vandens ir mineralų balansą. Tačiau, nepaisant jo esminių funkcijų, per didelis druskos kiekis gali sukelti nemalonių pasekmių tiek trumpalaikėje, tiek ilgalaikėje perspektyvoje.

Šaltinis: Healthline

Ką daro per didelis druskos kiekis su jūsų kūnu?

druskos gaminimas

Per didelis druskos kiekis gali turėti įvairių pasekmių. Trumpalaikėje perspektyvoje tai gali sukelti pūtimą, stiprų troškulį ir laikiną kraujo spaudimo padidėjimą. Labai sunkiais atvejais tai gali sukelti hipernatremiją, kuri, jei nebus gydoma, gali būti mirtina.

Ilgalaikėje perspektyvoje didelis druskos kiekis gali padidinti kraujo spaudimą ir padidinti skrandžio vėžio, širdies ligų ir ankstyvos mirties riziką. Tačiau reikia daugiau tyrimų, kad būtų galima nustatyti, ar šie poveikiai taikomi visiems žmonėms.

Kai kurie žmonės gali būti labiau paveikti didelio druskos kiekio nei kiti. Norėdami kompensuoti didelį druskos kiekį, bandykite gerti daugiau vandens, valgyti kalio turinčius maisto produktus ir mažinti druskos kiekį kituose patiekaluose.

Vartojant per daug druskos, gali pasireikšti šie simptomai:

išpilta druska ant stalo
 1. Pūtimas ar patinimas: Dėl to, kad jūsų inkstai siekia išlaikyti tam tikrą natrio ir vandens santykį jūsų kūne, jie laikosi papildomo vandens, kompensuodami papildomą natrio kiekį, kurį suvartojote. Tai gali sukelti vandens susilaikymą organizme, ypač rankose ir pėdose.
 2. Padidėjęs kraujo spaudimas: Druskos turtingas maistas gali sukelti didesnį kraujo tūrį tekantį per jūsų kraujagysles ir arterijas, dėl ko gali laikinai padidėti kraujo spaudimas.
 3. Stiprus troškulys: Druskos turtingas maistas gali sukelti burnos sausumą arba stiprų troškulį. Tai yra dar vienas būdas, kuriuo jūsų kūnas bando atkurti natrio ir vandens santykį.
 4. Padidėjęs šlapinimasis: Dėl padidėjusio skysčių suvartojimo gali padidėti šlapinimosi dažnis.
 5. Hipernatremija: Tai yra būklė, kai jūsų kūno natrio lygis yra per aukštas. Tai gali sukelti vandenį iš jūsų ląstelių pereinant į jūsų kraują, siekiant praskiesti perteklinį natrio kiekį. Jei ši būklė nėra gydoma, tai gali sukelti painiavą, traukulius, komą ir net mirtį.
 6. Kiti simptomai hipernatremijos: Tai gali apimti nerimą, kvėpavimo ir miego sunkumus bei sumažėjusį šlapinimąsi.

Reikėtų pažymėti, kad ne visi žmonės gali patirti šiuos simptomus po druskos turtingo maisto suvartojimo, ir kai kuriems žmonėms gali reikėti daugiau druskos, kad pasireikštų šie simptomai. Jei manote, kad suvartojote per daug druskos ar patiriate bet kokius iš šių simptomų, turėtumėte kreiptis į gydytoją.

Kiek druskos yra saugu suvartoti per dieną?

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) rekomenduoja suvartoti mažiau nei 5 gramus (maždaug vieną arbatinį šaukštelį) druskos per dieną suaugusiems žmonėms. Tačiau daugelyje šalių vidutinis druskos suvartojimas yra daug didesnis nei ši rekomendacija.

Kokie maisto produktai turi daugiausiai paslėptos druskos?

druska maiste
 • Konservuoti maisto produktai
 • Užkandžiai, tokie kaip čipsai ir krekeriai
 • Dauguma pusgaminių ir paruoštų patiekalų
 • Daugelis mėsos produktų, pvz., dešros, šoninė, rūkyta mėsa
 • Daugelis pusiau paruoštų duonos produktų
 • Sūdyti užkandžiai, tokie kaip riešutai ar sūdyti sėklai
 • Daugelis greito maisto patiekalų
 • Konservuotos daržovės su pridėta druska

Kaip sumažinti druskos suvartojimą kasdieniame maiste?

 • Valgykite daugiau šviežių maisto produktų ir mažiau perdirbtų maisto produktų.
 • Gaminkite maistą namuose, kad galėtumėte kontroliuoti druskos kiekį.
 • Naudokite prieskonius, žoleles ir kitus natūralius skonio stipriklius vietoje druskos.
 • Skaitykite maisto etiketes ir renkitės produktus su mažesniu natrio kiekiu.
 • Sumažinkite greito maisto ir restoranų maisto suvartojimą.
 • Prieš valgydami, nesūdykite maisto – pirmiausia paragaukite.
 • Pirkite nesūdytas arba mažai druskos turinčias versijas maisto produktų, kai tai įmanoma.

Kaip atpažinti produktus apsipirkinėjant, kuriuose yra mažai druskos?

druskos perteklius
 • Skaitykite etiketes: Daugelyje šalių maisto produktų etiketėse nurodomas natrio kiekis. Mažai druskos turintys produktai paprastai turi mažiau nei 120 mg natrio 100 g produkto.
 • Ieškokite specialių ženklelių: Kai kurie produktai gali turėti “mažai natrio” arba “be pridėtos druskos” ženklelius.
 • Pasirinkite nesūdytus variantus: Kai kurie produktai, pvz., riešutai ar sėklos, gali būti parduodami nesūdyti.
 • Vengkite aukšto natrio ingredientų: Pvz., mononatrio glutamatas (MSG), natrio nitritas, natrio sulfitas, natrio benzoatas ir natrio hidroksidas yra aukšto natrio ingredientai.

Atsiminkite, kad mažinant druskos suvartojimą svarbu laikytis subalansuotos mitybos ir konsultuotis su sveikatos specialistais dėl individualių mitybos rekomendacijų.

Išvada

Per didelis druskos kiekis gali turėti įvairių pasekmių. Trumpalaikėje perspektyvoje tai gali sukelti pūtimą, stiprų troškulį ir laikiną kraujo spaudimo padidėjimą. Ilgalaikėje perspektyvoje tai gali padidinti kraujo spaudimą, skrandžio vėžio riziką ir ankstyvos mirties riziką. Tačiau reikia daugiau tyrimų, kad būtų galima nustatyti, ar šie poveikiai taikomi visiems žmonėms.

Šaltinis: Healthline

Susiję straipsniai

Palikti atsiliepimą

įrašykite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

- Reklama -

Naujausi straipsniai