Kodėl mes priimame netinkamus sprendimus? Kaip to išvengti?

Straipsnio turinys

Visi mes priimame sprendimus kasdien. Nuo mažiausių, tokio kuo apsirengti, iki didesnių, susijusių su karjera ar santykiais. Tačiau kiekvienas žmogus kartais priima netinkamus ar net nesėkmingus sprendimus. Kokios yra priežastys šiems nesusipratimams?

1. Kognityviniai įsitikinimai

Mūsų protas nėra tobulas. Tai yra sritis, kurioje vyksta daugelis kognityvinių klaidų, kurios gali trukdyti objektyviam mąstymui. Pavyzdžiui, patvirtinimo klaida yra polinkis ieškoti, atrinkti ir interpretuoti informaciją taip, kad ji atitiktų mūsų jau esamus įsitikinimus1.

2. Emocinės paskatos

Emocijos taip pat vaidina svarbų vaidmenį sprendimų priėmime. Kartais mes veikiame pagal impulsą arba leidžiame emocijoms užgožti logiką2.

3. Stresas

šokiruota

Spaudimas ir stresas gali sumažinti mūsų gebėjimą priimti racionalius sprendimus. Stresinėse situacijose mūsų smegenys gali veikti reaktyviau ir mažiau apdairiai3.

4. Informacijos perteklius

Gyvendami informaciniame amžiuje, dažnai susiduriame su per daug informacijos, kurios negalime tinkamai apdoroti, o tai gali vėl lemti netinkamus sprendimus4.

5. Grupės mąstymo efektas

Kai žmonės priima sprendimus grupėje, jie gali būti linkę prieiti prie sutartinio sprendimo, net jei jis nėra geriausias. Tai vadinama grupės mąstymo efektu5.


Išvada

Nors yra daug priežasčių, kodėl mes priimame netinkamus sprendimus, svarbu suprasti šias klaidas ir dirbti siekiant jų išvengti. Nuolatinis mokymasis ir refleksija gali padėti mums geriau suprasti savo sprendimų priėmimo procesą ir tapti geresniais sprendimų priėmėjais.

Šaltiniai:

  1. Informacijos perteklius
  2. Grupės mąstymo efektas

Susiję straipsniai

Palikti atsiliepimą

įrašykite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

- Reklama -

Naujausi straipsniai