Kodėl mūsų nosis “bėga” ? Verkimo, maisto ir sveikatos poveikis

Kai sergate, nosies lašėjimas (rinorėja) gali atsirasti dėl daugelio priežasčių. Dažniausiai tai yra dėl gleivių kaupimosi jūsų nosies ertmėje arba sinusose dėl tam tikro dirgiklio ar alergeno. Tačiau yra daugybė kitų priežasčių, dėl kurių gali pradėti lašėti nosies, įskaitant jūsų kasdienius įpročius, sveikatą ar net jūsų valgymo įpročius.

Verkimas ir nosies lašėjimas

bėganti nosis

Kai verkiate, ašaros teka iš jūsų ašarų liaukų, esančių po jūsų akies vokais, ir šios ašaros patenka į jūsų nosies ertmę. Ten jos nuteka per jūsų nosies vidų, maišydsu gleivėmis ir kitomis medžiagomis jūsų nosyje, pvz., alergenais ar krauju, ir išteka per jūsų nosies angas. Taigi, nepaisant to, ką galite manyti, skystis, tekantis iš jūsų nosies verkiant, nėra tik snarglys – tai ašaros ir viskas kita, kas tuo metu yra jūsų nosyje.

Maisto poveikis nosies lašėjimui

nosės varvėjimas nuo aštraus maisto

Ši priežastis turi gražų pavadinimą: gustatorinis rinitas, arba nosies uždegimas, susijęs su maisto reakcija (bet ne maisto alergija). Yra du nosies lašėjimo tipai, kuriuos galite gauti:

 1. Alerginis rinitas. Šis nosies lašėjimo tipas atsiranda, kai jūs susiduriate su alergenais, tokiais kaip žiedadulkės, dulkės ar net maistas, pvz., žemės riešutai, kurie sukelia uždegiminę reakciją.
 2. Nealerginis rinitas (NAR). Šis tipas atsiranda, kai dirgiklis patenka į jūsų kvėpavimo takus ir sukelia simptomus, panašius į alerginės reakcijos simptomus.

Gustatorinis rinitas yra nealerginio rinito tipas. Dažniausiai jį sukelia aštrus maistas, kuris verčia jūsų kūną gaminti daugiau gleivių. Tai atsitinka, kai maistas stimuliuoja jūsų nosies receptorių liaukas, susijusias su gleivių gamyba. Papildomos gleivės tada laša iš jūsų nosies. Kai kurie dažni maisto produktai, kurie gali sukelti šį rinito tipą, yra:

 • aštrūs pipirai
 • česnakai
 • karis
 • salsos padažas
 • aštrus padažas
 • čili milteliai
 • imbieras
 • kiti natūralūs prieskoniai

Kodėl nosies lašėjimas atsiranda šaltu oru?

nosies varvėjimas verkiant

Jūsų nosies funkcija yra šildyti ir drėkinti orą, kurį įkvepiate į plaučius. Šis procesas sunaikina bakterijas ir dirgiklius, taip pat reguliuoja oro temperatūrą, kad apsaugotų jūsų plaučius nuo pažeidimų. Šaltas oras turi mažiau drėgmės nei šiltas oras. Todėl, kai jį įkvepiate, jis gali greitai išdžiovinti jūsų kvėpavimo takus ir padidinti dirgiklių poveikį.

Tai skatina jūsų nosies audinius gaminti daugiau gleivių ir skysčių, kad išlaikytų jūsų nosies drėgmę ir apsaugotų jūsų kvėpavimo takus. Perteklinės gleivės ir skystis tada pradėda tekėti iš jūsų nosies.

Kodėl “bėga” nosis sergant peršalimu?

sloga dėl peršalimo

Kai esate peršalęs, jūsų kūnas gamina daugiau gleivių, kad pašalintų infekciją. Šis padidėjęs gleivių kiekis gali sukelti nosies užgulimą ir lašėjimą. Be to, šaltuoju metu jūsų nosies gleivinė gali ištinti, dėl ko gleivės sunkiau nuteka pro nosį. Vietoj to, jos gali lašėti per nosies galą arba nutekėti į gerklę, sukeliant pojūtį, vadinamą postnasal lašėjimu.

Kodėl verkiant nosies lašėjimas yra natūralus?

Kai verkiate, ašaros išsiskiria iš ašarų liaukų, esančių virš jūsų akių. Šios ašaros tada nuteka per jūsų akis ir į nosį per pagrindinį kanalą. Kai ašaros pasiekia jūsų nosį, jos maišosi su gleivėmis, sukeldamos nosies lašėjimą. Tai yra natūralus procesas, kuris padeda valyti ir drėkinti jūsų akis ir nosį.

Be to, verkiant gali padidėti kūno reakcija į emocinį stresą, dėl kurio gali išsiskirti daugiau gleivių. Tai dar viena priežastis, kodėl mūsų nosies lašėjimas gali padidėti verkiant.

Kaip kovoti su nosės lašėjimu?

Jei jūsų nosies lašėjimas yra nuolatinė problema arba jei jis yra ypač erzinantis, yra keletas būdų, kaip galite padėti sau:

 • Laikykitės higienos taisyklių. Reguliariai plaukite rankas, kad sumažintumėte infekcijos riziką.
 • Vartokite vaistus. Jei nosies lašėjimas yra dėl alergijos, antihistamininiai vaistai gali padėti. Tačiau visada pasitarkite su gydytoju prieš pradėdami vartoti bet kokius vaistus.
 • Naudokite drėkiklius. Jei jūsų namuose yra sausa, drėkiklis gali padėti drėkinti orą ir sumažinti nosies lašėjimą.
 • Vengti dirgiklių. Jei žinote, kad tam tikri dirgikliai, pvz., dulkės ar gyvūnų plaukai, sukelia jūsų nosies lašėjimą, stenkitės jų vengti.

Išvada

Nosies lašėjimas verkiant yra visiškai natūralus ir dažnai nekelia rūpesčių. Tačiau jei jūsų nosies lašėjimas yra nuolatinė problema arba jei jis yra ypač erzinantis, yra būdų, kaip galite padėti sau. Visada gerai suprasti, kodėl jūsų kūnas elgiasi tam tikru būdu, kad galėtumėte rūpintis savimi geriausiu įmanomu būdu.

Šaltinis: Informacija paremta “Healthline” tyrimais.

Susiję straipsniai

Palikti atsiliepimą

įrašykite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

- Reklama -

Naujausi straipsniai