Valios Išbandymai: Ar pasirengę įveikti tai, kas gali jus sunaikinti?

Valia yra viena iš pagrindinių savybių, kuri skatina mūsų asmeninį ir profesinį augimą. Tai gebėjimas kontroliuoti savo elgesį, emocijas ir impulsus, siekiant ilgalaikių tikslų. Tačiau valia nėra pastovi savybė; ji gali būti ugdoma ir stiprinama, taip pat gali būti silpninama įvairių veiksnių.

Kas yra valia?

Valia yra mūsų gebėjimas pasipriešinti trumpalaikėms pagundoms ir impulsams, siekiant ilgalaikių tikslų. Tai yra savybė, kuri leidžia mums daryti tai, ką turėtume daryti, net jei nenorime to daryti. Valia yra susijusi su mūsų gebėjimu kontroliuoti savo dėmesį, emocijas ir elgesį.

Kaip ugdyti valią?

kaip kontroliuoti save
 1. Nustatykite aiškius tikslus: Turėdami aiškų ir konkretų tikslą, galite lengviau nukreipti savo pastangas ir energiją teisinga kryptimi.
 2. Praktikuokite dėmesingumą: Meditacija ir dėmesingumo praktikos gali padėti stiprinti valią, nes jos moko mus būti dėmesingiems savo mintims, jausmams ir impulsams.
 3. Mokykitės iš klaidų: Vietoj to, kad susimurktumėte dėl klaidų, mokykitės iš jų. Kiekviena klaida yra galimybė mokytis ir tobulėti.
 4. Raskite palaikymą: Bendraukite su žmonėmis, kurie dalijasi jūsų tikslais ir gali jums padėti juos pasiekti.
 5. Venkite pagundų: Jei žinote, kad tam tikra aplinka ar situacija silpnina jūsų valią, stenkitės jų vengti.

Veiksniai, kurie kenkia valios ugdymui:

 1. Nuovargis: Mūsų valia yra ribota. Kai esame pavargę, mūsų valia silpnėja, todėl svarbu rasti laiko poilsiui ir atsipalaidavimui.
 2. Stresas: Stresas ne tik kenkia mūsų sveikatai, bet ir silpnina mūsų valią. Raskite būdų, kaip tvarkytis su stresu, pvz., meditacija, mankšta ar bendravimas su artimaisiais.
 3. Aplinkos veiksniai: Aplinka, kurioje esame, gali turėti didelę įtaką mūsų valiai. Pavyzdžiui, jei aplink jus daug pagundų, gali būti sunku joms pasipriešinti.
 4. Negatyvūs jausmai: Pyktis, liūdesys arba nuovargis gali silpninti mūsų valią. Mokykitės atpažinti ir tvarkytis su šiais jausmais.

Valios stiprinimas: Procesai, metodai ir įpročiai

valios galia ir jos ugdymas
 1. Palaipsniui didinkite iššūkius: Pradėkite nuo mažų užduočių ir palaipsniui didinkite jų sudėtingumą. Tai padės jums priprasti prie sunkesnių iššūkių ir stiprins jūsų valią.
 2. Nustatykite tarpinius tikslus: Didesnius tikslus suskaidykite į mažesnius etapus. Tai padės jums matyti pažangą ir suteiks papildomos motyvacijos.
 3. Atlikite savo „valios pratimus“: Panašiai kaip sportuojant stipriname raumenis, galime stiprinti savo valią atliekant tam tikrus pratimus. Pavyzdžiui, galite nuspręsti kiekvieną dieną atsisakyti saldumynų arba atlikti tam tikrą fizinių pratimų kiekį.
 4. Mokykitės atidėlioti malonumą: Vienas iš būdų stiprinti valią yra mokytis atidėlioti malonumą. Pavyzdžiui, jei norite nusipirkti kažką naujo, palaukite kelias dienas prieš tai padarydami. Tai padės jums įvertinti, ar tikrai to norite, ir stiprins jūsų valią.

Įpročiai, kurie stiprina valią:

 1. Reguliarus fizinis aktyvumas: Sportas ne tik stiprina kūną, bet ir valią. Fizinis aktyvumas padeda mums įveikti nuovargį, skatina mūsų discipliną ir padeda mums geriau susikontroliuoti.
 2. Sveika mityba: Subalansuota mityba padeda mums išlaikyti energijos lygį, kuris yra svarbus mūsų valiai. Be to, sveikos mitybos įpročiai reikalauja disciplinos ir valios.
 3. Pakankamai miego: Miegas yra esminis mūsų smegenų veiklai. Jei nesame išsimiegoję, mūsų valia gali būti silpnesnė.
 4. Meditacija ir atsipalaidavimas: Meditacija padeda mums būti dėmesingiems savo mintims ir jausmams, o tai yra svarbu valiai stiprinti. Be to, atsipalaidavimas padeda sumažinti stresą, kuris gali silpninti mūsų valią.

Valios psichologija

Valia yra sudėtingas psichologinis reiškinys, kurį tyrinėja tiek kognityvinė, tiek socialinė psichologija. Ji yra susijusi su mūsų gebėjimu kontroliuoti savo elgesį, pasipriešinti pagundai ir laikytis savo tikslų. Mokslininkai mano, kad valia yra tarsi “energijos šaltinis”, kuris gali būti išeikvotas. Tai vadinama “valios išsekimu”. Kai mūsų valia yra išbandyta daug kartų, ji tampa silpnesnė, todėl sunkiau atsispirti kitoms pagundoms.

Valia ir sveikata

Valia turi tiesioginį poveikį mūsų sveikatai. Žmonės su stipresne valia dažniau laikosi sveikos mitybos, sportuoja ir vengia kenksmingų įpročių, pavyzdžiui, rūkymo ar per didelio alkoholio vartojimo. Be to, stipri valia gali padėti žmonėms įveikti priklausomybes, laikytis gydymo plano ar net įveikti skausmą. Kita vertus, silpna valia gali sukelti stresą, kuris savo ruožtu gali turėti neigiamą poveikį fizinės ir psichinės sveikatos būklei.

Technologijos ir valia

valios galia

Šiuolaikinėje technologijų visuomenėje mūsų valia nuolat yra išbandoma. Nuolatinis prieinamumas prie informacijos, pramogų ir socialinių tinklų gali trukdyti mums sutelkti dėmesį ir laikytis savo tikslų. Pavyzdžiui, daugelis žmonių patiria sunkumų atsispirdami nuo nuolatinio el. pašto tikrinimo ar socialinių tinklų naršymo. Tačiau technologijos taip pat gali padėti stiprinti valią. Yra daugybė programėlių ir įrankių, kurie padeda žmonėms formuoti gerus įpročius, sekti savo tikslus ir laikytis disciplinos.

Praktiniai patarimai

 1. Nustatykite aiškius tikslus: Kuo aiškiau ir konkretiau nustatysite savo tikslus, tuo lengviau bus juos pasiekti.
 2. Sukurkite rutiną: Rutina padeda sumažinti sprendimų skaičių, kuriuos turime priimti kiekvieną dieną, todėl mūsų valia mažiau išsenka.
 3. Vengkite pagundų: Jei norite atsisakyti saldumynų, nelaikykite jų namuose. Jei norite daugiau sportuoti, paruoškite sporto drabužius iš anksto.
 4. Atlikite „valios pratimus“: Pavyzdžiui, bandykite medituoti, atlikti kvėpavimo pratimus arba praktikuoti dėkingumo dienoraštį.
 5. Ieškokite paramos: Bendraukite su žmonėmis, kurie dalinasi jūsų tikslais arba ieškokite bendruomenių, kurios galėtų jums padėti.
 6. Mokykitės iš savo klaidų: Jei nesilaikėte savo įsipareigojimų, analizuokite, kas nutiko, ir ieškokite būdų, kaip to išvengti ateityje.

Stiprinti valią gali būti iššūkis, tačiau tai yra investicija į jūsų sveikatą, laimę ir sėkmę.

Valia kaip išteklis

Valia gali būti suprantama kaip psichologinis išteklis, kuris gali būti išeikvotas. Kai kurie mokslininkai mano, kad valia yra ribotas išteklis, kuris gali būti išeikvotas per dieną, panašiai kaip raumenys pavargsta po intensyvaus treniruotės. Tai reiškia, kad kuo daugiau kartų per dieną mes naudojame savo valią, tuo silpnesni tampa mūsų valios jėgos.

Valios stiprinimas

Tačiau, nepaisant šių ribotumų, yra būdų stiprinti savo valią. Viena iš strategijų yra reguliariai praktikuoti mažesnius valios išbandymus. Pavyzdžiui, galite nuspręsti laikytis dietos arba reguliariai lankyti sporto salę. Kai kurie mokslininkai mano, kad reguliariai praktikuojant valią mažesniuose išbandymuose, galima padidinti savo bendrą valios jėgą.


Išvada

Valia yra svarbi savybė, kuri leidžia mums pasiekti savo tikslus ir gyventi prasmingą gyvenimą. Nors kai kurie veiksniai gali ją silpninti, yra daug būdų, kaip ją stiprinti ir ugdyti. Svarbiausia yra suprasti, kad valia yra kaip raumenys – kuo daugiau jos naudojate, tuo ji tampa stipresnė.

Šiame straipsnyje taip pat remiamės vertinga informacija iš Amerikos Psichologų Asociacijos (APA) straipsnio apie valią, kurį galite rasti adresu: https://www.apa.org/topics/personality/willpower. Šis šaltinis suteikė mums gilesnį supratimą apie valios psichologiją ir jos vaidmenį mūsų kasdieniame gyvenime.

SourceAPA

Susiję straipsniai

Palikti atsiliepimą

įrašykite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

- Reklama -

Naujausi straipsniai